Владимир Караколев, който пребори COVID-19: Исках да даря плазма, но не бях във възрастовата граница

Не пропускайте

Редакция Нова Вест
Редакция Нова Вест
Изпращайте ни вашите сигнали и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или на нашата фейсбук страница https://www.facebook.com/novavest.bg/

Икономистът категорично споделя, че ще дари кръвна плазма, дори да трябва да чака на опашка за това

Националният кръводарителски център призовава за повече донори на кръвна плазма – единственият метод, който облекчава инфектираните с Ковид-19. Плазма даряват хора, чиито организми са преборили коронавируса. Като икономиста Владимир Каролев, който през лятото премина през това изпитание. Оказва се обаче, че да дариш антитела не е толкова лесно.

„Не отговарях на възрастовата граница, тя май вече е променена. В началото на юли прекарах вируса и се оказа, че имам много антитела. Оказа се, че до 55-годишна възраст можеш да даряваш. След това проверих в сайта на Международния червен кръст – няма такава забрана“, каза Владимир Каролев в ефира на Bulgaria ON AIR.

Той добави, че сега възрастовата граница е вдигната на 65 години.

„Не става въпрос за хаос, сменили са наредбата, което е логично. Този вирус е доста опасен и хваща хората, които са в по-напреднала възраст. Има само три машини в цялата страна за даряване на плазма“, отбеляза икономистът.

Той бе категоричен, че ще дари плазма и ако трябва, ще чака на опашка за това.

„Чувствам се в перфектно здраве. Много малка част от хората с вируса развиват усложнения. Аз развих температура на втория-третия ден, бях приет в „Пирогов“. Видях доста хора, които имат пневмонии и възрастни хора с придружаващи заболявания“, посочи Владимир Каролев.

Той отбеляза, че е видял невероятна чистота в лечебното заведение и абсолютен професионализъм на лекарите и медицинските сестри.

„Персоналът знае, че когато си в тази среда, най-вероятно ще минеш през коронавируса. Имам страшен респект към хората, които видях в „Пирогов“. Бързо може да се развие тежка пневмония. В момента, в който влязох, започнаха да ми бият инжекции за разреждане на кръвта. Убеден съм, че лекарите не вкарват в болницата, за да вземат 1600 лева. Аз лично минах през скенери и бях с двустранна бронхопневмония. Не ме държаха повече само защото Касата ще дава пари“, разказа Каролев.

Според икономиста в здравеопазването предложенията на правителството са добри, но целият бюджет бил популистичен и насочен към спечелване на изборите.

„Аз го наричам „Бюджет за всеки по нещо“. Дефицитът в бюджета ще расте, основни западни икономики ще минат през нови локдауни. Не виждам антикризисни мерки в бюджета. За мен е антисоциално да раздаваш пари на калпак“, смята Владимир Каролев.

 

По публикацията работи: Моника Цанкова

- Реклама -spot_img

Учители готвят протести заради проектобюджета за 2026 г.

Синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“ обяви готовност за протестни действия заради проектобюджета за 2026 г. Решението беше съобщено по време на национално синдикално съвещание...

КЗК проверява цените на храните и напитките на летище София

Комисията за защита на конкуренцията започна предварително проучване за ценообразуването на летище „Васил Левски“ в София. Повод са множество сигнали и публична информация за...

От 1 юли пенсиите се осъвременяват, средният размер става 543 евро

От 1 юли всички пенсии в страната ще бъдат официално осъвременени, съобщиха от Министерството на труда и социалната политика. Новината идва, докато Надзорният съвет...

България е сред петте най-евтини държави в Европа по потребителски цени

България е сред най-достъпните държави в Европа по отношение на потребителските цени. Данни на Евростат показват, че страната е сред петте най-евтини дестинации на...

ГЕРБ критикува Бюджет 2026 за по-висок дефицит и дълг

Депутати от ГЕРБ отправиха остри критики към проектобюджета за 2026 г., предложен от „Прогресивна България“. Според бившия финансов министър Теменужка Петкова финансовата рамка е...
- Реклама -

Последни новини