България

Проф. Андрей Пантев: „Върху хляб и книга не се стъпва“

Известния наш учен историк Андрей Пантев винаги е актуален в своите изказвания и коментари по темите, които вълнуват обществото.

Според него: Най-опасното състояние за бъдещето на един народ е взаимната хоризонтална омраза и ненавист, преплетена с безразличие. Така се появиха всички тези известни и неизвестни герои, предава epicenter.bg

Те не бяха герои като храбреци, те бяха герои като родолюбци – учители, училищни настоятели, писари, свещеници зографи, иконописци.

Те показаха, че наред с бъдещата национална политическа воля на българите да се стигне до просветление, е важно и усещането за себезначимост и самоличност, а не самобитност (всички имат самобитност).

Те, за разлика от всички останали, кой повече, кой по-малко, не търсеха обществено признание чрез служби, чрез постове, чрез служебни реализации.

Те тихо служеха на своя народ по един незабележим начин и затова във всяко село, селище, град има местен будител и не ми казвайте ироничните категоризации, че сме спали, за да ни събудят някои!

Будители от такъв характер има в цялата европейска история и в цялата колониална предистория на Америка. Това беше друг тип събуждане. Събуждане чрез усещане за дух.

След катастрофата през 1919 г. покрусеното софийско гражданство отива за утеха, за успокоение не при прославените генерали, не при мъдрите дипломати и министри, а тихо се нареждат под балкончето на къщата на Дядо Вазов. И това беше началото на второто възпроизвеждане, втората изява на будителството на интелигенцията.

Не банкерите създадоха новото усещане, въпреки покрусата, въпреки омразата, всичко онова, което ни се предписваше като безнадеждност.

Затова колоритната симбиоза между общоевропейските и българските стойности бе дело именно на будителите. Те бяха европейци, без да знаят, без да се наричат така. И до днес ние, българите се смятаме за хора на книгата. „Върху хляб и книга не се стъпва“ – това е етнографски принцип и ако сме оцелели, то се е дължало на това, че България я е имало на книга.

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Автомобил с испанци падна в дере след преследване с гранична полиция

Тежък пътен инцидент с трагични последици е станал след преследване между гранични полицаи и автомобил,…

преди 3 часа
  • България

Преследване от гранична полиция завърши с падане на автомобил в дере

Тежък пътен инцидент е станал след преследване между гранични полицаи и автомобил с чуждестранни граждани.…

преди 3 часа
  • България

България, Румъния и Испания подписаха споразумение за съвместна охрана на въздушното пространство

България, Румъния и Испания подписаха тристранно техническо споразумение за съвместна охрана на въздушното пространство.Испански изтребители…

преди 4 часа
  • България

Нова работна група ще разработва механизъм за минималната заплата

Българската работна сила и бизнес общността навлизат в нов етап по отношение на минималното възнаграждение.…

преди 5 часа
  • България

Проф. Кантарджиев: Ентеровирусите при децата минават за 2-3 дни, но опасностите през лятото остават

Летните месеци носят не само високи температури, но и риск от инфекции. Според епидемиолога проф.…

преди 5 часа
  • България

Оранжев код за жега в 8 области с температури над 38 градуса

Националният институт по метеорология и хидрология издаде предупреждение за опасно горещо време и обяви оранжев…

преди 5 часа