Качественият сън е изключително важен за здравето на човек, като осигурява регенериране на организма, включително метаболизма и имунитета
Отделяне на достатъчно време за сън може съществено да подобри нашето здраве, настроение и продуктивност.
За нещастие, недоспиването е масов проблем – около 35% от населението прекарва в сън по-малко от препоръчителните 7 часа на денонощие, пише Нова. Заради нарастващия проблем Центърът за профилактика и контрол върху заболяванията счита недоспиването за глобална пандемия. 40% от по-възрастните хора пък страдат от инсомния.
Модерният свят обаче не бива да ни позволява да нарушаваме съня си, смятат учени.
Според тях, за да подобрим съня си, първо трябва да го направим приоритет, а след това да си изготвим график на съня, който да спазваме. Някои учени смятат, че хората на различна възраст се нуждаят от различно време, през което да спят.
Новоредени – от 0 до 3 месеца
Новородените се нуждаят от 14 до 17 часа сън в денонощието докато не навършват 3 месеца. В границите на нормалното е, ако вашето бебче спи по-малко – около 11 часа, или повече – близо 19. Ако обаче тези граници са нарушени, трябва да се обърнете към специалист.
Бебета – между 4 и 11 месеца
След четвъртия месец бебетата започват да спят по-малко. До навършване на годинка е препоръчително детето ви да прекарва в сън между 12 и 15 часа в денонощието. За децата в този период не е желателно да спят по-малко от 10 часа и повече от 18.
Деца между 1 и 2 години
За децата на 1-2 години е желателно да спят между 11 и 14 часа в денонощието. Предполага се, че те все още спят следобед, но е нормално следобедният сън да е по-кратък. Не е нужно да се притеснявате, ако понякога детето ви пропусне тази дрямка или тя е прекалено кратка. Възможно е то да си е набавило необходимия сън през изминалата нощ или да навакса през следващата. Важното е детето ви да спи не по-малко от 9 часа.
Деца от 3 до 5 години
За по-големите дечица, по-точно до 5-годишна възраст, се препоръчва сънят да е между 10 и 13 часа. Важно е децата да успяват да съберат достатъчно енергия, за да могат пълноценно да усвоят новите неща, които научават в този период. Допустими са максимум 14 часа сън в повече и не по-малко от 8 часа.
Ученици – от 6 до 13 години
За учениците до 13 години е приемливо понякога да спят по 12 часа, а друг път – по 7-8 часа. Все пак е важно още в ранен период да изградите навик на детето ви да си ляга рано, за да е свежо и бодро за училище. Най-добрият вариант за учениците е да спят между 9 и 11 часа.
Тийнейджъри – между 14 и 18 години
Тийнейджърите също трябва да отделят достатъчно време за сън. Препоръчително е той да е между 8 и 10 часа, но е възможно да им бъде „отпуснат” 1 часа повече или по-малко. Все пак е важно да обясните на вашите подрастващи, че по-малко от 7 часа сън са опасни за тяхното здраве. Същото важи и за прекомерното време, прекарано в сън.
Младежи – между 18 и 25 години
Въпреки забързания ритъм на живот и високата доза енергия, младежите до 25-годишна възраст не бива да пропускат спането, за сметка на други ангажименти. Сънят за тях е също толкова важен и специалисти съветват те да прекарват в леглото между 7 и 9 часа. Не се смята за проблем, ако продължителността на спане е до 11 часа в денонощието, но това не бива да се превръща в навик. Променете графика си и ако спите по-малко от 6 часа – това също е опасно за здравето.
Възрастни – между 26 и 64 години
За хората между 26 и 64 години е съвсем нормално да спят между 6 и 10 часа. По-малко или повече сън е сигнал за здравословен или психически проблем, на който трябва да се обърне внимание.
Възрастни – над 64 години
Над 64-годишна възраст е възможно да прекарваме в сън около 5-6 часа. Максималната доза според учените е 9 часа в денонощие.
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment