В Каварна се проведе представяне на Проекти свързани с Опазване на морето и Продуктивни инвестиции в секторите на аквакултурите, организиран от Областен информационен център / ОИЦ/ гр. Добрич, съобщи за медия „Нова Варна“ Керанка Далакманска.
Същността на Проекта „Пази морето – бъди море“ на BG 14MFOP001-1.006-0003-C01 , разкри пред присъстващите г-н Нелко Йорданов изпълнителен директор на Местна инициативна рибарска група /МИРГ/ „Шабла- Каварна – Балчик“. Той уточни, че с помощта на Европейския съюз / ЕС/, чрез Европейския фонд за морско дело и рибарство, чрез Програма за морско дело и рибарство 2014 – 2020 г.проекта се реализира с финансова помощ, като се съфинансира и от републиканският бюджет на РБългария. Основната важна цел на проекта е запазване и превенция на морското и биологично разнообразие , както и възстановяване на видове и територии / водни площи, експлоатирани от човека. Началото на проекта е от 27 август 2020 г. и трябва да приключи на 27 ноември 2020г. уточни водещият конференцията Нелко Йорданов.
Към това трябва да се добави още ,че Проекта се изпълнява с партньорството на Института по рибни ресурси – Варна и МИРГ „Шабла-Каварна-Балчик“. До представянето на проекта, са изследвани и идентифицирани Инвазивни чужди видове / ИЧВ/ във водите на Черно море, разпространението им, условията, в които се развиват,както и нанесените от тях щети върху традиционните и познати местни видове и начин за превенция. Видео презентация онагледи 11-ет вида чужди и нетрадиционни видове – риби, медузи, рапани и др.видове, обитаващи Черно море днес. Те са изследвани в районите на север от нос Калиакра,с. Крапец и край Балчик. Става дума за Гребеновидна медуза, Бяла пясъчна мида,Къдрава мида, Байракът на залива,Кафяви и Червени морски водорасли,а от рибите – кефал пеленгас, Бодоперка от семейство попчета.Биоинвазиите в Черно море и по-точно в неговата северозападна част са уязвими към екзотичните видове поради интензивния трафик на корабите,които са и основна причина за принос на различни видове.От 110 до 150 са броевете на екзотичните видове в Черно море, но през последните шест години / 2012 – 2017 / се наблюдава понижение на броя на новите видове.Чувства се необходимост от повече добра обществена информираност и активно участие в дейностите по идентифициране на инвазивните видове, последиците от тяхното развитие и спазване на регламентите на ЕС.
Областният информационен център / ОИЦ/,гр.Добрич представи на тази конференция актуалните възможности по Програма за морско дело и рибарство 2014 – 2020 г. /ПМРД 2014-2020г./ г-жа Михаела Козловска, експерт в ОИЦ, Добрич разясни, че 2 януари 2021 г. е крайният срок на който могат да бъдат подавани проектни предложения п процедура
BG14:FOP001-2.015 „Продуктивни инвестиции в аквакултурите“, Сектор
„Малки проекти“. Безвъзмездна финансова помощ от 3 000 до 48 895 лв. могат да се възползват еднолични търговци, или юридически лица регистрирани по Търговския закон или Закона за кооперациите, развиващи дейност в сектор „ Аквакултури“. Г-жа Козовска добави, че предстои обявяване на прием за проекти по процедура BG14MFOP001-2.016 „ продуктивни инвестиции в аквакултурите“ Сектор „ Рециркулационни системи“ и „ Изграждане на нови, както и разширяване на модернизация на съществуващите аквакултурни стопанства“.Общата безвъзмездна помощ е на стойност 2 812 998, 59 лв..Безвъзмездната помощ за един проект не може да е по-малък от 30 000 лв., а максималният – не повече от 550 000 лв. Предстои да бъде отворена и Мярка 5.4 „ Преработване на продуктите от риболов и аквакултури“,за еднолични търговци и юридически лица регистрирани по Търговския закон или Закона за кооперациите, и които са преработватели на продукти от риба и аквакултури. Безвъзмездната помощ е от 20 000 лв. до 1 000 000 лв.1 , а съфинасирането е до 50% Проекта на Индикативната годишна програма за 2021 година на ПМДР предвжида подкрепа към икономическите последствия от COVID19 към собствениците на риболовни кораби, рибари, производители на риба и аквакултури в размер на 11 млн.лв., които ще бъдат предоставени под формата на компенсации и средства за закупуване на стоки, суровини и материали, за покриване на разходи за външни услуги и персонал.На представянето на проектите и тяхното разяснение присъстваха представители на МИРГ „Шабла-Каварна –Балчик“, и заитересовани лица свързани с риболова и кандидатстването им по избраните от тях проекти
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment