Проф. Кантарджиев говори за PCR тестовете и витамина, който да добавим към списъка с трите „Д“

414

На днешния брифинг министърът на здравеопазването Костадин Ангелов, главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев и директорът на НЦЗПБ проф. д-р Тодор Кантарджиев дадоха подробна информация за разпространението на коронавируса у нас

„Към трите „Д”, за които говорим от началото на пандемията – дисциплина, дистанция, дезинфекция, сега добавяме още едно – витамин D. При липса на слънце, това е медицински доказаното полезно средство”.

Това каза проф. д-р Тодор Кантарджиев по време на седмичния брифинг на Националния оперативен щаб.

„Предупреждавам – никакви свъръхдози. Взима се 15 дни с прекъсване от 15 дни или 20 дни с прекъсване също от 20. Четири капки е нормалната доза за възрастен. Децата трябва да приемат по една или две капки дневно, в зависимост от възрастта и теглото им”, поясни професорът.

„Непознатите приказват много работи за тестовете, как можело толкоз малко лаборатории да направят толкова тестове. Има национална лаборатория, която е отговорна за методите. Как се провежда качественият контрол – всяка лаборатория, която прави тестове, ни увери, че се спазват правилата за работа и има необходимите възможности, всички 5 първи тестове се изпращат в Националната референтна, първите 10 се изпращат“, допълни експертът.

„Така се преценява дали тази лаборатория е сертифицирана да прави тестове. Има списък от 65 лаборатории, той постоянно се актуализира. Техните резултатите се признават у нас и в ЕС. 17 са акредитирани с най-висок стандарт, те автоматично отговарят и на под стандартните.“

„185 лаборатории докладват своите положителни случаи. Те са частни, просто МЗ направи така, че дейността им се контролира качествено и държавата ги задължи да внасят данните за резултатите. Ако бързият тест за антиген е положителен, той може да зарази. PCR може да хване и няколко дни преди да се появят симптомите.“

„Правим по-малко тестове от западните държави, но повече от другите балкански държави PCR-диагностиката е най-разпространената в целия свят. В момента грип няма, циркулацията му е през ноември, разпространението през декември и пикът е през януари. Бързите антигенни тестове ще спасят системата!“

„Една частна лаборатория, няма да ви кажа коя, има над 200 места за работа на материали. Взима от 150 места. Мислите си, че ви лъжем с цифрите, за да плашим? Никога не сме искали да ви плашим. PCR е приет от целия свят като най-точна диагноза. По него се ориентираме, за да разберем кой е сигурно болният“, каза още проф. Кантарджиев.

„От пролетта приказвам, че когато се открие случай на болен в болницата, медицинските лица които са били в контакт със заразен трябва да се изследват след 4 дни, защото ще излязат отрицателни. Сезираха се всякакви органи, че не взимаме веднага изследвания. Можеш на 4-5 ден чак да си положителен. Важно е да се говори истината“, обясни професорът.