Биологът Татяна Абрамова признава, че винаги е искала да живее с лисица
Припичайки се на слънцето в градината си, Сергей Абрамов и съпругата му Татяна си играят с косматия си домашен любимец Пломбир, който размахва опашка и печели лакомства за спазването на командите на собствениците си.
Но Пломбир, чиято бяла козина съвпада с цвета на любимия съветски сладолед, на когото е кръстен, не е най-добрият приятел на Абрамов.
Той всъщност е лисица, отглеждана от руски учени като част от експеримент в Сибир, продължил десетилетия, за да проучи как се опитомяват дивите животни, пишат от Дарик.
Пломбир е приема с охота да бъде воден от собствениците си на каишка, но когато се дърпа към пилета, които са в безопасност в клетката им, става ясно, че не е загубил всичките си животински инстинкти.
„Да, той вече се опита да изяде нашите пилета и да избяга“, казва 32-годишният Абрамов, който живее в предградията на третия по големина руски град Новосибирск.
Съпругата му, биологът Татяна Абрамова, на 33 години, признава, че винаги е искала да живее с лисица. Тя признава, че Пломбир е „приятелски настроен и мил“, но не е много послушен. „Той скача по маси или скача вътре в хладилника. Той краде неща и ги крие“, казва тя.
За такова енергично животно е по-подходящ животът на открито, решила двойката и отдели просторно кътче в градината си като дом на Пломбир.
Той обича да го галят, умее да прави трикове и винаги е нетърпелив да играе – невероятни характеристики за повечето лисици, но не е изненадващо, тъй като той и неговите предци са били отглеждани от учени като приятелски домашни любимци.
През 1959 г. съветските генетици Дмитрий Беляев и Людмила Трут стартират експеримента във ферма в научноизследователския център Академгородок близо до Новосибирск.
Целта им била да укротят лисиците и да разберат как тези предци на вълци са се превърнали в лоялни и любящи кучета, които познаваме сега.
В продължение на десетилетия изследователите във фермата избират най-приятелските животни за разплод. Други бяха оставяни и малък брой бяха продадени като домашни любимци.
Този изкуствен подбор „променя всичко в тялото им“, каза Юрий Гербек, един от около 15 учени, работещи в центъра, в който живеят почти 1000 лисици.
По-специално този твърд подбор е променил пигмента на лисиците и е скъсил муцуните им. „Опитваме се да разберем кои гени се променят и как се променят“, обясни Гербек.
Той добави, че екипът държи диви, както и опитомени лисици „за сравнение“. И все пак поради липса на финансиране животните се държат в стари и ръждясали клетки.
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment