Как да се справим с различните видове шефове?

45

Фирмата, в която идвате всеки ден на работа трябва да има силно изразена и ясна мисия, която ще осигури възможността на компанията да осъществи своите цели 

На 16 октомври се отбелязва Международният ден на началника, пише руската агенция РИА Новости. Персонажът на началника е главен герой в редица култови филмови продукции и въз основа на тях могат да се дефинират няколко типажа проблематични началници, предава БТА.

На първо място е началникът-нарцисист. Той е най-добре обрисуван в „Дяволът носи Прада”. Този тип шефове се смятат за истински легенди в професията си и не страдат от липса на самочувствие. Те винаги искат да демонстрират какво са постигнали на професионално равнище, с което да компенсират неуспехите си в други сфери на живота. С този тип шефове изходът е един – дори когато той възлага работа, която човек не иска или не може да свърши, шефът-нарцисист трябва да бъде уверяван, че работата върви напред с пълна пара.

На второ място е началникът-тиранин, въплътен от мафиотския бос в „Кръстникът”. Най-добрата стратегия за справяне с него е да му се покаже колко се цени у него това, че той държи всичко под контрол и че винаги е прав.

На трето място е началникът с комплекс, че е бог или по-точно дявол. Тук решението е да се поддържат формални отношения с него, да не се дава воля на емоциите пред него, а ако това не може да се постигне, човек или напуска фирмата, или прави възможното да се озове на позиция, на която сам да си е началник.

На четвърто място е началникът-родител, като персонажа на Джуди Денч в сагата за Джеймс Бонд. При него професионалните отношения прерастват едва ли не в семейни. В този случай обикновено по-възрастен шеф започва да изпитва симпатии към по-млад и перспективен сътрудник. Ако човек не иска да се стига до сцени с такъв началник, то трябва да се стреми да избягва пристъпването на личните граници в отношенията си с него и неговата свръхопека.

На пето място е началникът-социопат, като „Доктор Хаус”. Той игнорира социалните норми, агресивен е, неспособен е на привързаност, циник е, може и да е гениален, но в отношенията с него човек трябва да мисли на първо място за собствената си психика, а после и за физическата си безопасност.

Не бива да се забравя и шефът със синдром за всеобщ любимец, като този от филма „Какво искат жените”. Той иска да се хареса на всеки. За него е важно да го обожават. Препоръката тук е, че ако човек не иска такъв шеф да се самоутвърждава на негов гръб, то той трябва да стои по-далеч от него и да не престъпва границата на лекия флирт.

posterposter