Потвърдените случаи на повторна инфекция с COVID-19 показват, че вторият удар може да бъде по-тежък, твърдят изследователи.
Дори тези, които са преминали през вируса, трябва да вземат предпазни мерки, за да избегнат повторно заразяване, казват изследователите, пише БГНЕС.
25-годишен мъж от Невада е бил с възпалено гърло, кашлица, главоболие, гадене и диария, след като е хванал вируса в края на март. Той се е възстановил напълно до 27 април, но се е разболял за втори път в края на май със сходни симптоми, които се влошили. Той е бил включен към кислород за затруднено дишане. Пациентът е хоспитализиран по време на втората инфекция. Той не е имал придружаващо заболяване, което да го излага на риск от развитие на по-сериозна инфекция.
Учените твърдят, че неговият случай и други като него доказват, че няма да бъде възможно да се постигне колективен имунитет.
„Тази стратегия не само е с летален ефект за мнозина, но и не е ефективна“, пише Акико Ивасаки, имунолог в Медицинското училище в Йейл. „Стадният имунитет изисква безопасни и ефективни ваксини и стабилно прилагане на ваксинацията.“
Изследователи от Университета в Невада заявиха, че реинфекцията на американския мъж е потвърдена чрез анализ, който показва, че се е заразил с два варианта на вируса.
„По този начин предишното излагане на Sars-CoV-2 може да не гарантира пълен имунитет при всички случаи“, казват те. „Всички лица, независимо дали преди това са били диагностицирани с коронавирус или не, трябва да вземат еднакви предпазни мерки, за да избегнат инфекция със Sars-CoV-2. Последиците от реинфекциите могат да бъдат от значение за разработването и прилагането на ваксини.“
Вече има няколко документирани случая на повторни инфекции с COVID-19 по целия свят. От четирите изследвани случая, симптомите са по-лоши при двама пациенти, което предполага липса на ясен модел. Възможно е също така изграденият вече имунитет да влоши симптомите по време на реинфекция – феномен, известен като усилване вследствие на антитела.
„Поради оскъдността на широкото тестване и наблюдение, ние не знаем колко често се случва реинфекция сред лица, които са се възстановили от първата си инфекция“, твърди професор Ивасаки.
Проучванията показват, че асимптоматичните инфекции с коронавирус са склонни да произвеждат ниски и в някои случаи дори неоткриваеми антитела, докато тези, които са с повече симптоми, имат по-силен имунен отговор.
Експертите казват, че ако Sars-Cov-2, който причинява COVID-19, следва същия модел като другите коронавируси, реинфекциите ще станат често срещани. В проучване от Кения през 2018 г. почти 30% от тези, които са хванали един вариант на коронавирус, са претърпели втора инфекция. Около 10% са го хванали за трети път и един човек е бил заразен четири пъти.
Редица инфекции се наблюдават само три месеца след първите и в много случаи вирусният удар действително се е увеличил, „разкривайки неефективни защитни имунни отговори след първоначално излагане“.
Припомняме, че първи смъртен случай след повторна инфекция с коронавирус бе регистриран тази нощ в Нидерландия. Според BNO News в момента има 23 случая на реинфекция с коронавирус в света.
По публикацията работи Снежина Раева
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment