България

Военновъздушните сили: Позицията на Мечо Пух за неща като F-16 не винаги дава добър резултат

Сравнението направи новият командир на Военновъздушните сили генерал-майор Димитър Петров по повод закупуването на още 8 самолета Ф-16

„Намерението на българското правителство да закупи още осем нови самолета Ф-16 трябва да бъде добре обмислено“, каза за БНР новият командир на ВВС генерал-майор Димитър Петров.

Според него подобно решение поставя въпроси, свързани с обучението на летателния състав и новите съоръжения. Началникът на ВВС генерал – майор Димитър Петров казва, че подобно предложение води след себе си въпроси за това къде ще бъдат съхранявани допълнителните машини и кой ще лети на тях.

По първия въпрос генерал – майор Петров припомня, че тепърва започва изграждането на инфраструктурата за вече платените машини. Трябва да се мисли и за обучението на летателния състав, който и към момента не е достатъчен.

„Ако станат самолетите Ф-16, ще трябва да се вземат повече летци, къде ще се обучават. Не можем да ги обучаваме в България, защото към момента ние нямаме подготвен инструкторски състав български“, заяви той.

Предложението за купуването на 16, а не на осем машини не е от вчера. Но в последните седмици „Локхийд Мартин“ предложи вариант новите осем самолета да дойдат с вече платените осем, ако поръчката за тях бъде направена в рамките на година. Премиерът Бойко Борисов обяви, че България е изпратила запитване към фирмата, а по време на срещите си с българския военен министър Красимир Каракачанов фирмата дала заявка за „продължаване на сътрудничеството“.

Но началникът на ВВС генерал – майор Димитър Петров казва, че всичко трябва да бъде обмислено добре. „Позицията на Мечо Пух, колкото повече, толкова повече – при такива сериозни неща като авиационната и бойна авиация, не винаги дава добър резултат“.

По публикацията работи Снежина Раева

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

БСП свиква извънреден Национален съвет след отпадането от парламента

Лидерът на „БСП-Обединена левица“ Крум Зарков обяви, че свиква извънредно Националния съвет на партията тази…

преди един час
  • България

МВР провери над 17 000 участници в движението за денонощие, засече 26 шофьори с алкохол и 4 с наркотици

В рамките на засилената специализирана полицейска операция за контрол по спазване на Закона за движението…

преди един час
  • България

Йотова: Първото заседание на 52-рото Народно събрание вероятно ще е на 29 или 30 април

След приключване на изборния процес и обработката на протоколите вниманието е насочено към сформирането на…

преди 2 часа
  • България

Над 2 тона нелегални препарати за растителна защита открити край Котел

Мащабна проверка в котелското село Ябланово завърши с разкриването на голямо количество нерегламентирани продукти за…

преди 2 часа
  • България

Ограничено движение по АМ „Струма“ край Благоевград заради свличане на скална маса

Движението в посока София по автомагистрала „Струма“ в област Благоевград остава ограничено след свличане на…

преди 2 часа
  • България

МФ пласира ДЦК за 150 млн. евро и увеличи новия дълг до 1,2 млрд. евро

България продължава да привлича ресурс през вътрешния пазар на държавни ценни книжа. Министерството на финансите…

преди 2 часа