Министърът на земеделието, храните и горите беше в Търговище, където се срещна със земеделски производители
Преходният период за новата Общо селскостопанска политика ще бъде 2 години. Това заяви министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева на среща със земеделски производители, която се проведе в град Търговище. Очаква се по време на предстоящия Съвет на министрите на земеделието през октомври да се постигне общ подход в дебата за новата ОСП, по настояване на германското председателство. Десислава Танева съобщи, че тогава страната ни ще проведе и двустранни срещи с германското председателство.
„Те ще бъдат с цел да постигнем компромис и консенсус за озеленяването и искането им за задължителен бюджет за еко-схемите. Всички сме изправени пред предизвикателството как да намерим подходящите зелени мерки, които ще бъдат заложени в Стратегически план”, каза още земеделският министър. Тя призова стопаните да бъдат активни и да изпращат предложения за приложими зелени практики в новия програмен период.
Пред над 50 стопани в Търговище, министър Танева припомни искането на страната ни и за повишаване или запазване на сегашните нива за обвързаната подкрепа. „Другото ни искане е запазване на националната преходна помощ, но с референтна дата 2018 г., за да бъде по-актуално подпомагането”, уточни още тя.
В срещата участие взе и Мария Христова, заместник-председател на Координационното звено за изготвяне на Стратегическия план за новата ОСП. Тя запозна стопаните с напредъка на страната ни по изготвяне на Стратегическия план и детайлите за новата завишена условност и рамката за еко-схемите. Мария Христова заяви, че до 11 октомври 2020 г. на мейла за консултации за новата ОСП cap@mzh.government.bg се приемат предложения по отношение на визията за екологизацията на ОСП и добри практики, които фермерите могат да изпълняват, а в същото време са и лесно приложими и контролируеми.
По-рано през деня министър Десислава Танева посети стопанството на Димитринка Стоянова в град Попово, която е земеделски производител от 2003 г. През 2003 г. тя и семейството й са създали първите 34 дка малинови и 12 дка ягодови насаждения близо до град Попово. Днес стопанството е с площ от 670 дка малинови и 140 дка ягодови насаждения. От тази година за първи път реализират и оранжерийно производство – 30 дка с ягоди и малини. Продукцията им се реализира основно на вътрешния пазар, а също и за износ. Димитринка Стоянова благодари на министър Танева за приетото Постановление 70, което дава възможност в търговските вериги да се предлага регионална продукция. По този начин ягодите и малините им вече се продават и в търговските вериги у нас.
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment