България

Посланик Наргиз Гурбанова коментира военните действия в Нагорни Карабах (ВИДЕО)

От 28 септември в Азербайджан е въведено извънредно положение и частична мобилизация

Това съобщи в предаването „Тази сутрин“ нейно превъзходителство Наргиз Гурбанова, посланик на република Азербайджан в България.

Съветът за сигурност на ООН отправи призиви да се прекратят враждебните отношения между двете страни и те да се върнат на масата за преговорите, но очакванията ни са първо да гарантират със сигурност прилагането на собствените им четири резолюции от 1993 г. Те изискват пълното безусловно оттегляне на арменските окупационни сили от територията на Азербайджан, отбеляза още Наргиз Гурбанова.

Тя заяви, че териториите на страната й са под постоянно нападение и вчера е имало още една артилерийска атака от региона Варденис в Армения.

„Международната общност трябва да упражни натиск върху Армения да прекрати военните действия и да седнат на масата за преговорите“, заяви посланикът.

Посланикът на Армения за конфликта в Нагорни Карабах: Азербайджан трябва да се върне на масата на преговорите

„Няколко дни преди да започне конфликтът опозиционният лидер в Армения беше вкаран в затвора, икономическата обстановка също е много тежка там. При тези условия трябва да се създаде образа на общ враг и да се оттегли вниманието от вътрешните проблеми“, обясни още Наргиз Гурбанова.

Според нея е имало и ясен опит на арменското правителство да привлекат външни действащи лица в конфликта – конкретно страни-членки на ОДКБ (Организация на Договора за колективна сигурност).

По думите й азербайджанската армия е достатъчно силна, за да освободи териториите си със собствени сили и няма нужда от външна намеса в този случай.

Наргиз Гурбанова отбеляза, че социалните медии в Азебрайджан не са блокирани, но тъй като страната е във война и се разпространяват много фалшиви новини, правителството е взело мерки. В момента азербайджанската войска, с цел за защити своите граждани, е принудена да започне контраатака упражнявайки правото си на самозащита, уточни посланикът на Азербайджан в България.

„През 2018 г., когато дойде новият режим в Армения, имаше надежда за възобновяване на преговорите и политическо намиране на решение на конфликта.
За съжаление арменското правителство не изпълнява обещанията си“, отбеляза Наргиз Гурбанова.

По публикацията работи Снежина Раева

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Граничен полицай спаси пътници от преобърнал се украински автобус край Малко Търново

Днес рутинното дежурство на младши експерт Ивелин Арабаджиев, командир на отделение във Втора група за…

преди 5 часа
  • България

Касиерка в Кюстендил е осъдена на пробация и да върне 30 523,68 евро за присвояване

Касиерка на „Български пощи“ в Кюстендил е призната за виновна за продължавано присвояване в периода…

преди 5 часа
  • България

Касиерка в Кюстендил е осъдена да върне 30 523,68 евро и получи пробация

Касиерка на „Български пощи“ в Кюстендил е призната за виновна за продължавано присвояване в периода…

преди 5 часа
  • България

От 27 април 2026 г. се променят таксите за издаване на лични документи

Министерският съвет прие проект за изменение и допълнение на Тарифа № 4, която определя таксите…

преди 6 часа
  • България

МВР променя таксите за лични документи от 27 април 2026 г.

Министерският съвет прие проект за изменение и допълнение на Тарифа № 4, която регламентира таксите…

преди 6 часа
  • България

Електронната услуга за паспорти спира от 22 до 27 април заради нов образец

От 17:00 часа на 22 април до 09:00 часа на 27 април електронната услуга за…

преди 6 часа