Любопитно

Може ли да заразим домашния любимец с COVID-19

Спорен беше въпросът, дали домашните любимци могат да се заразят от своите стопани с коронавирус. Според изследвания хората могат да заразят с COVID-19 домашните си любимци.

Хората, заразени с коронавирус, могат да предадат инфекцията на своите кучета и котки, установи канадско проучване, цитирано от Франс прес, предаде fakti.bg.

Екипът на Дороти Бинзъл, професор в университета в канадския град Гелф изследвал домашни любимци на стопани, заразени с коронавирус или проявяващи характерните му симптоми.

В първата група, в която попаднали диагностицирани преди по-малко от две седмици пациенти, учените търсели присъствието на вируса чрез PCR тестове при 17 котки и 18 кучета. Всички тестове излезли отрицателни с изключение на един, който изглеждал съмнителен по достоверност.

Във втората група от осем котки и десет кучета, при които диагнозата на техните стопани била с по-стара дата, серологични тестове доказали присъствието на антитела IgG, – признак за стара инфекция при четири котки и две кучета и антитела IgM свидетелстващи за скорошна инфекция.

Всички котки, носители на антитела, както и едно от кучетата проявили признаците на болестта, като респираторни проблеми, едновременно със заразените им стопани.

По публикацията работи: Росен Гацин

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Експерт предупреждава за мощни мълнии и съветва как да се предпазим

От утре до неделя времето в страната се влошава. Очакват се интензивни валежи и гръмотевични…

преди 7 минути
  • България

11 ученици са хванати да преписват на матурата по БЕЛ в Хасково

Общо 11 зрелостници бяха хванати в опит да преписват по време на задължителната матура по…

преди 22 минути
  • България

Кола се преобърна в Смолян, младежи се отърваха без сериозни наранявания

Сериозен пътен инцидент стана в Смолян в първите часове на 21 май 2026 г. Около…

преди 37 минути
  • България

Български черешопроизводители алармират за спекула и нерегламентиран внос

Българските производители на череши са изправени пред сериозна криза заради голямата разлика между изкупната цена…

преди 52 минути
  • България

Петрова-Чамова: България защитава консенсуса за Северна Македония и евроинтеграцията

България поддържа твърда и последователна позиция за европейската интеграция на Северна Македония. Министърът на външните…

преди един час
  • България

Прокурор знаел за скрити ценности преди обиск по делото „Осемте джуджета“

Софийският градски съд продължава делото срещу бившия следовател Петьо Петров, известен като Еврото. Процесът се…

преди един час