България

Правят ексхумация на починалия с COVID-19 във Велико Търното абитуриент

Експертизата на трупа на 19-годишния Христо Денев е по разпореждане на Националната следствена служба

Правят ексхумация на починалия с COVID-19 абитуриент във Велико Търново, пишат от „Труд“.

Експертизата на трупа на 19-годишния Христо Денев е по разпореждане на Националната следствена служба. Процедурита в гробищния парк в старата столица е започнала в 10 часа на 27 август. Великотъронвската полиция оказва съдействие като осъществява отцепването на района и охрана.

Преди седмица Софийска градска прокуратура бе определена да осъществява ръководството и надзора по случая със смъртта на абитуриента от Велико Търново, лекуван от коронавирусна инфекция в МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов“. Младежът е бил хоспитализиран на 12 юли с положителен PCR тест за коронавирус. Девет дни по-късно състоянието му се влошило и Христо е бил преместен в реанимацията, където е интубиран. След 10 дни борба за живот, на 31 юли момчето издъхнало.

Веднага след постъпването на материалите в Софийска градска прокуратура наблюдаващите прокурори са образували досъдебно производство за това, че на 31 юли в МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов“ поради незнание или немарливо изпълнение на занятие или на друга правно-регламентирана дейност, представляваща източник на повишена опасност, е била причинена смъртта на младежа.

Разследването по делото ще се извършва от следовател от следствения отдел при Софийска градска прокуратура. Предстоят множество процесуално-следствени действия за изясняване на обстоятелствата по случая и най-вече да се установи дали са налице допуснати от страна на медицински лица пропуски и грешки при лечението на пациента, които евентуално да са в пряка причинно-следствена връзка с настъпилата смърт на младежа.

С оглед значителната правна сложност на случая и необходимостта от предприемане на мерки за осигуряване на своевременно и законосъобразно извършване и приключване на разследването е сформиран екип от прокурори от Софийска градска прокуратура, които да работят по него.

В свой пост във Фейсбук преди 5 дни опечаленият родител е написал: „Скъпи приятели и поддръжници, днес бях разпитан като свидетел по образуваното досъдебно производство за смъртта на сина ми. Ето защо, разбираемо и при съобразяване със закона, вече ще бъда далеч по-умерен в информирането ви. Следете развитието и бъдете с нас в молитвите си! Бъдете сигурни, че скритото ще стане явно и че Истината ще бъде постигната!“. 

 

По публикацията работи: Моника Цанкова

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Софи Маринова съобщи за смъртта на майка си и отмени участията си за 10 дни

Популярната фолк изпълнителка Софи Маринова съобщи с дълбока скръб за кончината на майка си Мария.…

преди 10 часа
  • България

Софи Маринова съобщи за смъртта на майка си и отмени участията си за 10 дни

Попфолк изпълнителката Софи Маринова съобщи за смъртта на майка си Мария. Новината тя сподели лично…

преди 10 часа
  • България

Цената на черешите скача до пет пъти от производителя до крайния търговец

Сезонът на черешите тази година носи неприятна изненада за потребителите. Цените на плода се различават…

преди 10 часа
  • България

Над 15 000 проверки разкриха 29 шофьори с алкохол и 7 с наркотици

Специализирана полицейска операция за стриктно спазване на Закона за движението по пътищата проведе интензивни проверки…

преди 11 часа
  • България

Бивш шеф на БАБХ: Контролът по границите е компрометиран с манипулирани данни и нелегален внос

Бившият директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) д-р Ангел Мавровски заяви, че…

преди 11 часа
  • България

Петима, сред които новородено, пострадаха при катастрофа край Горно Черковище

Петима души, сред които и новородено бебе, са пострадали при тежка автомобилна катастрофа край казанлъшкото…

преди 11 часа