Протестът на медицинските сестри цели нещо различно от защитаване на медицинските интереси, тъй като нито един от служителите в МБАЛ-Смолян не е поставил исканията на протестиращите
Това каза министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов, цитиран от bTV. Той е провел среща и с Мая Илиева, представител на протестиращите в София медицински сестри.
„Колегите (от МБАЛ-Смолян) бяха много изненадани от исканията на синдиката, който представлява г-жа Илиева и не припознават техните искания“, допълни проф. Ангелов.
„Няма недостиг на лични предпазни средства в лечебните заведения в страната“, заяви проф. Ангелов, опровергавайки медийни публикации. Според него в складовете са осигурени количества лични предпазни средства, които гарантират обезпеченост за следващите 3 месеца.
„Организацията в област Смолян и в МБАЛ-Смолян е на изключително добро ниво, посочи здравният министър след среща с ръководството на областната болница и медици от първа линия в борбата с COVID-19. В областната болница в момента са настанени 24 пациенти с положителна коронавирус инфекция, излекуваните досега са 102-ма“, посочи министърът.
„Данните за спад на случаите на коронавирус през последните 2 седмици не са достатъчен индикатор, за да кажем, че епидемията намалява“, коментира министърът.
В отговор на журналистически въпрос за очакван втори пик през зимния сезон, проф. Ангелов заяви, че системата е готова за епидемията през зимния сезон, а никой не може да отговори дали предстои втори пик.
„Готвим се за втори пик, за увеличаване на заболелите през есента, готвим системата в тази посока, с обезпечаването с лични предпазни средства, консумативи“, допълни здравният министър.
„Системата е готова за есента“, категоричен е министър Ангелов.
Относно сключването на договори с общинските болници по клиничната пътека за коронавирус, здравният министър посочи, че е взето решение да се допуска болница да ангажира на граждански консултантски договор специалист по инфекциозни болести, ако липсва инфекционист в лечебното заведение.
Такъв договор ще бъде сключен в болницата в Добрич. С това решение ще се подпомогне дейността на структури в страната, които нямат инфекционист на трудов договор. След подписване на гражданския договор, ще стане възможен и договор по 104-а клинична пътека.
„В лечението на COVID инфекцията в световен мащаб имаме изключително голям напредък, особено по отношение на ваксините“, посочи проф. Ангелов.
Във връзка със съобщението на ЕС, че се планира закупуването и гарантирането на 900 милиона ваксини, за българските граждани ще бъдат осигурени 2 млн. ваксини, когато бъдат готови и регистрирани на територията на Съюза.
По публикацията работи: Моника Цанкова
*******
Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment