България

Откриха нова двойка египетски лешояди в Северна България (СНИМКИ/ВИДЕО)

Освен нея друга нова двойка е открита в Източните Родопи в стара гнездова територия на вида

Нова двойка египетски лешояди откри екип на БДЗП в Северна България. За първи път от 2007 г. насам има новосформирана двойка в тази част от страната ни, която дори отглежда поколение! Освен нея друга нова двойка е открита в Източните Родопи в стара гнездова територия на вида. Идентифицирана е и трета нова заета територия, но от единична птица, близо до Котел.

Така 2020 бележи три нови заети територии от световно застрашения вид у нас. Техният общ брой е 27, а броят на излюпените малки е 30, като 85 % от всички двойки имат поколение. За сравнение през 2019 г. борят на заетите от египетски лешояди територии бе 24.

Двете нови двойки са в двете ядра на популацията на вида в страната – в Северна България и в Източните Родопи. Двойката в Източни Родопи зае територия в периферията на ядрото, която в миналото също е била обитавана от семейство египетски лешояди.

Мъжката птица от новосформираната двойка в Северна България има цветен пръстен с номер B14, който позволи на екипа на БДЗП да проследи историята й. Оказа се, че птицата е опръстенена на 24 юли 2008 г. от екип на Дружеството в съседна гнездова територия.

Снимка: Facebook

За египетския лешояд и други видове хищни птици е характерен т.нар. филопатризъм – достигайки полова зрялост птиците се завръщат на местата, където са излюпени, за да се размножават. По този начин се осигурява съществуването на гнездовата територия във времето. В конкретния случай гнездото, в което е бил излюпен B14, продължава да бъде заето, възможно е дори от неговите собствени родители. За това B14 заема най-близката съседна гнездова територия на своята бащина, демонстрирайки механизма, по който в природата видовете заемат своите територии и възстановяват числеността на популацията си. Сътрудници на БДЗП ежедневно охраняват двойката, за да може необезпокоявано да отгледа първото си малко. Семейството лешояди дава надежда за възстановяването на вида в Северна България.

Мониторингът на гнездовите територии на световно застрашения египетски лешояд се осъществява е рамките на LIFE проекта „Нова надежда за египетския лешояд“, който обединява 20 организации и институции от 14 страни от Балканския полуостров, Близкия изток и Африка.

Снимка: Facebook

 

 

По публикацията работи: Моника Цанкова

 

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • Спонсорирани

Съвети от Руал Травел при планиране на перфектната екскурзия до Япония

Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…

преди 2 седмици
  • Спонсорирани

Прогнози за интериорния дизайн през 2025 г.: какво да очакваме?

С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…

преди 4 седмици
  • Спонсорирани

Какви документи са необходими за данъчна оценка на имот?

Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…

преди 4 седмици
  • Спонсорирани

Пантофи за детска градина, които всяко дете ще хареса: най-добрите модели

Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…

преди 2 месеца
  • Любопитно

Съвсем малка е вероятността да бъде открит живот в Млечния път

Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…

преди 3 месеца
  • Любопитно

Как слънчевата радиация влияе на Земята?

Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…

преди 3 месеца