Лятото е сезонът на напитките, които разхлаждат. Едно от най-любимите безалкохолни питиена на българине е айрянът. Той е присъствал на нашата трапеза от незаопмнени времена.
Тази напитка компенсира загубата на сол, причинена от изпотяването, подпомага храносмилането, нормализира съня и има много други полезни свойства. Специалистът по хранително инженерство Орхан Каплан определи айряна като една от най-здравословните напитки през летните месеци, както и как изглежда правилно приготвеният айрян и защо трябва да се пие през лятото, пише турският вестник Sozcu, предава Агенция „Фокус“, съобщава DarikNews.
Освен калций и протеини, айрянът съдържа и минерали и витамини като фосфор, калий, А, В2, В6, В12, D. В допълнение, за разлика от млякото, айрянът има ниско съдържание на лактоза, така че тази напитка е подходяща и за тези, които страдат от непоносимост към лактоза и не могат да консумират мляко.
Правилно приготвеният айран има мътен млечен цвят, блясък, характерна вкусна миризма, леко кисел вкус, течна консистенция, без натрупване на мазнини на повърхността и хомогенна структура при разклащане. Напитката не трябва да бъде твърде солена. И така, защо да пиете айрян през лятото? Какво се случва в тялото ни, когато пием тази напитка? Ето причините …
Компенсира загубата на сол, причинена от изпотяване
През лятото потенето кара тялото ни да губи вода и соли, наречени електролити. Айрянът е една от най-важните напитки, която ни позволява да компенсирме загубените вещества и да възстановим баланса им, тъй като съдържа минерали и вода в състава си.
Утолява жаждата
Айрянът, като млечен продукт, се съхранява в хладилника. Когато се консумира в горещо време, айрянът охлажда, помага за балансиране на телесната температура и утолява жаждата.
Има релаксиращ ефект
Айрянът помага за облекчаване на умората, която възниква след загубата на влага и микроелементи в резултат на изпотяване, както и за успокояване на нервната система поради миорелаксантното си действие..
Помага за балансиране на кръвното налягане
Едно от неблагоприятните условия при горещо време е спада на кръвното налягане в резултат на разширяването на кръвоносните съдове. Пиенето на достатъчно айрян може да предотврати тази ситуация и да увеличи устойчивостта на организма.
Нормализира съня
Увеличаването на дневната светлина, промяната на часовете на сън и събуждането през лятото може да доведе до хормонален дисбаланс и да повлияе негативно на качеството на съня. Редовната консумация на айрян, който е богат на витамини от група В, ще помогне за преодоляване на тези проблеми.
Осигурява усещане за ситост, улеснява диетата
Тази година самоизолацията у дома поради пандемията от новия коронавирус остави много хора да се чудят как да загубят килограмите, натрупани от количеството храна, което са яли, без да могат да спортуват. Айрянът е съществена част от лятната диета, тъй като съдържа калций и аминокиселини, които помагат за изгарянето на излишните мазнини и протеини, за да се почувствате пълноценни.
Има пробиотичен ефект
Айрянът съдържа пробиотици, които едновременно нормализират чревната флора и укрепват имунната система. Когато ядете навън с настъпването на лятото айрянът, поради своето пробиотично действие, действа и като един от най-важните помощници на храносмилането.
*******
Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment