България

Казусът „Св. София” отиде в Европейския парламент

В писмо до върховния представител на ЕС по външната политика и сигурността Жозеп Борел и до генералния секретар на ЮНЕСКО Одри Азуле членове на Европейския парламент настояват за предприемането на съответните действия в защита на храма „Св. София” в Истанбул.

Припомняйки, че храмът е вписан като музей в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО от 1934 г. с указ на Кемал Ататюрк, евродепутатите отправят призив за отстояването на основните европейски ценности и принципи. В писмото, инициирано от заместник-председателя на ЕП Вангелис Меймаракис, се апелира още да бъдат защитени международните споразумения и рамката на ЮНЕСКО.

„Призивите на международната общност в защита на „Св. София” отекнаха и в ЕП. Отвъд емоциите, с които неминуемо се приема съдбата на този знаков храм с многовековна история, самото включване в списъка на ЮНЕСКО е свързано с редица правни ангажименти и задължения”, коментира евродепутатът от ЕНП/ГЕРБ Емил Радев. Той е сред членовете на Европейския парламент, подписали писмото. „Държавата, на чиято територия е обектът, трябва да гарантира, че не се правят промени в изключителната универсална стойност на имота. Всяка промяна изисква предварително уведомление от съответната страна до ЮНЕСКО и след това, ако е необходимо, разглеждане от Комитета за световно наследство“, обясни Радев, като се позова на посочените в писмото аргументи.

„Света София”, място с изключителна универсална стойност, се характеризира от ЮНЕСКО „като образец за цяло семейство църкви и по-късни джамии, а мозайките на дворците и църквите на Константинопол влияят както на източното, така и на западното изкуство”, отбелязват евродепутатите. В писмото те изтъкват още, че храмът е в списъка на световното наследство заради „уникалната му интеграция на архитектурни шедьоври, отразяващи срещата на Европа и Азия в продължение на няколко века“.

 

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Д-р Лидия Маринова: Варна има нужда от детска болница и повече педиатри

Д-р Лидия Маринова е педиатър с над 40 години професионален опит в детското здравеопазване. Тя…

преди 2 часа
  • България

Горещо време с краткотрайни валежи в планините и по Черноморието

Според прогнозата на НИМХ днес, 17 юли, времето в по-голямата част от страната ще започне…

преди 3 часа
  • България

Арестуваха двама полицаи и бос на канал за мигранти по Балканския маршрут

ГДБОП и Службата за борба с организираната престъпност на Сърбия проведоха съвместна операция, при която…

преди 17 часа
  • България

Мартин събира последните под 15 000 евро за операция на фемурален дефицит

Двегодишният Мартин е диагностициран с фемурален дефицит и фибуларна хемимелия, които водят до сериозно изоставане…

преди 18 часа
  • България

Старият жилищен фонд е основна причина за енергийната уязвимост на българите, показва Евростат

Докато в Европа новите и енергийно обновените сгради намаляват риска домакинствата да не могат да…

преди 18 часа
  • България

Машинен вот навсякъде и край на района „Чужбина“: парламентът прие промените на първо четене

Българският парламент прие на първо четене законови промени, които връщат изцяло машинното гласуване в страната.…

преди 20 часа