16-годишно момиче от пазарджишкия ромски квартал „Изток“ е рекламно лице на нидерландска гимназия
На билбордовете на училището и в сайта на учебното заведение е снимката на Александрина и нейната класна ръководителка. Преди седмица момичето завърши гимназията с пълно отличие и в момента се готви да продължи образованието си в медицински университет.
Родителите са убедени, че успехът на Александрина се дължи на нидерландската образователна система, която успява да развие потенциала на всяко дете, независимо откъде идва.
Бащата на Александрина Янко Янков е категоричен, че тя нямаше да има този шанс, ако беше останала в пазарджишкото гето. Той и съпругата му имигрират в Нидерландия и преминават през тежък период, докато получат статут на нидерландски граждани. От години и бащата има вече законен бизнес – фирма за довършителни строителни дейности. Тамошните власти не се шегуват и интеграцията на е въпрос на желание, а на задължение, категоричен е той.
„Беше на три години и половина и от общината получих писмо, в което ме уведомяват, че в Холандия децата започват училище на 4-годишна възраст. Детето беше от самата община записано на училище, според района, в който живеем. По същия начин се случи и със сина ми“.
Всеки родител, без значение на раса и етнос, е длъжен да праща детето си на училище, а правилата са толкова строги, че няма шанс някой да надхитри системата. Заради смъртен случай в семейството на Янков, преди години децата пропуснали една седмица уроци. Той получил писмо от директора на училището, че ако до 3 дни децата не са на училище, го грози глоба от 8000 евро.
Подходът към всяко дете е индивидуален според интересите му.
Янков е убеден, че ромската интеграция в България един „сапунен мехур“, а обхватът на т.н „рискови деца“ в българската образователна система е само на документи. Пазарджишкото гето продължава да се противопоставя на правилата, само защото държавата го позволява, убеден е той.
По публикацията работи: Ивайла Андонова
*******
Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама
38-годишен мъж от кюстендилско село изчезна във водите на язовир „Доспат“. Инцидентът е станал снощи…
Тежка катастрофа с фатален край стана късно вчера в района на главен път I-5, северно…
След по-мек период България се готви за завръщането на летните горещини. През следващите дни се…
През изминалия ден бе проведена мащабна специализирана полицейска операция за стриктно спазване на Закона за…
Сериозен пожар със сухи треви от двете страни на първокласния път в района на Боаза,…
Сериозен инцидент на магистрала „Тракия“ днес спря движението в посока Бургас, след като автомобил се…
Leave a Comment