България

Стотици видове билки съхраняват природните паркове в България

Над 700 вида лечебни растения се срещат на територията на природните паркове в България като почти всички са диворастящи, съобщиха от Изпълнителната агенция по горите

Това е близо 20 процента от всички видове растения у нас, уточняват от агенцията. Част от билките се използват в кулинарията, други са известни с лечебните си качества.

Според народната традиция всяка година на Еньовден /24 юни/ се берат 77 билки и половина за всички болести и една без име. Събирането на билки от естествените находища на лечебни растения се извършва съобразно изискванията на закона за лечебните растения. Когато събирането е за лични нужди не се изисква позволително. Всяка една защитена територия може с Плана си за управление да добави изисквания, в зависимост от спецификата на района и ресурса от лечебни растения, с който разполага.

Също така отделни видове диворастящи лечебни растения се поставят под специален режим на опазване и ползване, когато биологичното разнообразие или ресурсите им проявяват трайна тенденция към намаляване или има опасност от появяването на такава тенденция.

Много е важно всеки, който бере билки да е запознат с основните правила за събирането им: да не се обира цялото находище, а да се остави поне една трета или половината растения, за да може находището да се възстанови; да се събират растения от чисти места, далеч от шосета, промишлени и селскостопански зони; ако за лечебни цели се използва коренът, то той следва да се събере, когато растението е в период на покой – рано напролет, преди растението да е започнало да се развива или есента, след периода на вегетация, когато растението започне да отмира; ако се използват само цветовете, те се берат по време на тяхното разцъфване, но преди да има прецъфтели цветове; нежните тревисти растения се отрязват близо до земята с ножица или остър нож, а тия с по-груби стъбла – близо до върха; плодовете и семената се събират при пълната им зрялост. Много птици и други диви животни оцеляват през зимата благодарение на останалите семена и плодове по растенията. Когато се събират клонки и кори от дървета и храсти, това се прави рано напролет, преди да започне соко-движението в растението. Важно е да не се наранява растението и то да може да продължи нормално своето развитие.

 

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Ивайла Андонова

Скорошни постове

  • Спонсорирани

Съвети от Руал Травел при планиране на перфектната екскурзия до Япония

Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…

преди 3 месеца
  • Спонсорирани

Прогнози за интериорния дизайн през 2025 г.: какво да очакваме?

С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…

преди 4 месеца
  • Спонсорирани

Какви документи са необходими за данъчна оценка на имот?

Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…

преди 4 месеца
  • Спонсорирани

Пантофи за детска градина, които всяко дете ще хареса: най-добрите модели

Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…

преди 5 месеца
  • Любопитно

Съвсем малка е вероятността да бъде открит живот в Млечния път

Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…

преди 5 месеца
  • Любопитно

Как слънчевата радиация влияе на Земята?

Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…

преди 5 месеца