България

Почетоха загиналите на лагера „Слънчев бряг“

Отслужиха панахида за загиналите в стария лагер „Слънчев бряг“, близо до Ловеч. Днес, на Черешова задушница, по инициатива на кметът на Ловеч е отслужена панахида.

Инициативата е на кмета на Ловеч Корнелия Маринова, тъй като жертвите нямат свой гроб, а и тази пролет заради пандемията не се е състояло традиционното възпоменателно шествие-поклонение, предаде БТА.

Днешното събитие е преминало при спазване на санитарните мерки с ограничен брой участници, но е излъчвано на живо във фейсбук профилите на общината, допълват от администрацията. Панихидата е отслужил отец Петър от село Малиново.

Присъствали са кметът на Ловеч Корнелия Маринова, местни политици, общински съветници, граждани, хора на изкуството. Всички с едноминутно мълчание са почели паметта на жертвите.

„Слънчев бряг“ (1959 -1962) е бил лагер за политически затворници, създаден със съгласието на Политбюро на ЦК на БКП. Намира се в каменна кариера край Ловеч. Той е секретен обект и един от най-жестоките лагери в България. С документи е доказана смъртта на 151 лагерници, но за много други няма свидетелства. Труповете на жертвите не са връщани на близките, а със секретни указания са извозвани до затвора „Белене“ на Дунав, където тленните останки са заравяни на пустеещия остров „Предела“ до големия остров „Персин“, посочват още от пресцентъра на Община Ловеч.

 

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

СГС даде ход на делото за убийството на непълнолетен в столичен мол

Софийският градски съд даде ход на наказателното дело срещу непълнолетен, обвинен в умишлено убийство на…

преди един ден
  • България

ГЕРБ-СДС на консултации при президента за ролята на опозицията в 52-рото НС

Втората политическа сила в 52-рото Народно събрание – коалицията ГЕРБ-СДС – проведе консултации с президента…

преди един ден
  • България

„Прогресивна България“ очаква редовно правителство до петък

Президентът Илияна Йотова даде начало на консултациите с парламентарните групи в 52-рото Народно събрание. Първи…

преди един ден
  • България

18-годишен пешеходец пострада при инцидент в Стара Загора

18-годишен пешеходец е бил блъснат от автомобил рано тази сутрин в Стара Загора. Инцидентът е…

преди един ден
  • България

Две метростанции в София затварят за повече от месец

Софийското метро ще въведе временни ограничения по Линия 3 заради планирани ремонтни дейности и събития…

преди един ден
  • България

Три автомобила се удариха в Стара Загора, пътничка е ранена

Верижна катастрофа с участието на три леки автомобила е станала в късния следобед на 4…

преди един ден