През месец май са обнародвани три заповеди на министъра на околната среда и водите за обявяване на защитени територии – две защитени местности и една природна забележителност.
Със Заповед № РД – 208 от 05.03.2020 г. на министъра на околната среда и водите е обявена защитена местност „Средно поречие на река Негованка“, в землищата на село Ново село и село Емен, община Велико Търново, област Велико Търново (обн. ДВ, бр. 40 от 05.05.2020г.), с обща площ от 521,865 дка, заведена под номер 599 в Държавния регистър на защитените територии при Министерство на околната среда и водите (МОСВ).
Защитената местност е обявена на основание чл.39, във връзка с чл.33, ал.1 от Закона за защитените територии (ЗЗТ), с цел опазване на характерен карстов ландшафт, крайречни гори и групи вековни дървета по поречието на река Негованка, находища на застрашени и защитени растителни видове – елвезиево кокиче (Galanthus elwesii) и снежно кокиче (Galanthus nivalis), местообитания на застрашени, уязвими и защитени животински видове – черен щъркел (Ciconia nigra), обикновен мишелов (Buteo buteo), бухал (Bubo bubo), гарван гробар (Corvus corax), видра (Lutra lutra), европейска дива котка (Felis silvestris) и др. Предложението за обявяване на защитената територия по реда на глава трета от ЗЗТ е внесено в МОСВ от кметство Ново село и Туристическо дружество „Академик – ВТУ“.
На територията на защитената местност са забранени редица дейности като строителство, промени в хидроложкия режим и речното легло на река Негованка, добив и изземване на инертни материали, разораване и залесяване и др.
Защитена местност „Средно поречие на река Негованка“ не се припокрива със защитени зони от екологичната мрежа „Натура 2000“. Намира се в относителна близост до природна забележителност „Каньон на река Негованка“ и защитена зона „Емен“ за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна.
Със Заповед № РД – 212 от 06.03.2020 г. на министъра на околната среда и водите е обявена защитена местност „Серапионова пещера“, в землището на село Лютиброд, община Мездра, област Враца (обн. ДВ, бр. 45 от 15.05.2020г.), с обща площ от 2,21 дка, заведена под номер 600 в Държавния регистър на защитените територии при Министерство на околната среда и водите (МОСВ).
Защитената местност е обявена на основание чл.39, във връзка с чл.33, ал.1 от Закона за защитените територии (ЗЗТ), с цел опазване на местообитания на видове прилепи от национална и европейска значимост: голям подковонос (Rhinolophus ferrumequinum), малък подковонос (Rhinolophus hipposideros), южен подковонос (Rhinolophus euryale), голям нощник (Myotis myotis), остроух нощник (Myotis blythii), пещерен дългокрил (Miniopterus schreibersii), дългопръст нощник (Myotis capaccinii), както и видове безгръбначни животни, сред които и троглобионтното насекомо Beskovia bulgarica. Предложението за обявяване на защитената територия по реда на глава трета от ЗЗТ е внесено в МОСВ от Дирекция на природен парк „Врачански Балкан“.
На територията на защитената местност са забранени строителство, извеждане на сечи, с изключение на санитарни, изкопна и друга дейност, водеща до трайни промени на ландшафта, скално катерене и екипиране на катерачески маршрути, провеждане на снимки и масови мероприятия, влизане в пещера в периодите 25 май-31 юли и 1 ноември-1 април и др.
Със Заповед № РД-209 от 05.03.2020 г. на министъра на околната среда и водите е обявена природна забележителност „Пещера „Дедова дупка““, в землището на село Челопек, община Враца, област Враца (обн. ДВ, бр. 40 от 05.05.2020г.), с обща площ от 15 дка и подземните части на пещерата, заведена под номер 546 в Държавния регистър на защитените територии при Министерство на околната среда и водите (МОСВ).
Природната забележителност е обявена на основание на чл. 39, във връзка с чл. 23, ал. 1 от Закона за защитените територии (ЗЗТ), с цел опазване на характерен подземен ландшафт, включващ 28-метрова пропастна пещера, забележителна със своите калцитни образувания – сталактити, сталагмити, сталактони, дендрити, завеси, повлеци, ситрови езера, както и калцитни кристали с дължина 5-12 см., скална гъба и езеро.
Предложението за обявяване на защитената територия по реда на глава трета от ЗЗТ е внесено в МОСВ отново от Дирекция на Природен парк „Врачански Балкан“.
Процедурите по обявяване и на трите защитени територии са проведени в съответствие с изискванията на Глава трета от ЗЗТ. Проведени са комисии на основание чл. 38, ал. 1 от ЗЗТ с представители на заинтересованите институции, които след проведена дискусия са приели предложенията за обявяването им.
*******
Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment