България

МВнР: Болградският район в Украйна няма да бъде разделян

Болградският район в Одеска област, населен предимно с етнически българи, ще остане в сегашните си граници и няма да бъде разделян в рамките на планираната в Украйна териториално-административна реформа. Това заяви украинският министър на външните работи Дмитро Кулеба, с когото вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева разговаря по телефона.

Разговорът е продължение на вчерашния телефонен разговор между двамата първи дипломати, при който Кулеба пое ангажимент да провери въпроса и хода на действията по административно-териториалната реформа.

От самото начало на обсъжданията на административно-териториалната реформа в Украйна позицията на МВнР е била последователна и категорична – настояваме да се запази целостта на Болградския район в сегашните му граници, в съответствие с желанието на  живеещата в него българската общност.

Двамата министри се разбраха да поддържат връзка, докато този въпрос не намери приемливо решение.

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Снежи Раева

Скорошни постове

  • България

Атанас Калчев се отказа от депутатското място и остава кмет на Кричим

Кметът на Кричим Атанас Калчев официално се отказа от мястото си на народен представител в…

преди 8 минути
  • България

15-годишен борец е изписан от „Пирогов“ след сложна операция

След близо 20 дни борба за живота и здравето си 15-годишният състезател по борба, който…

преди 23 минути
  • България

Граничен полицай спаси десетки при катастрофа край Малко Търново

Областният управител на Бургас Добромир Гюлев отличи младши експерт Ивелин Арабаджиев, командир на отделение в…

преди 38 минути
  • България

Двама мъже са задържани след побои над непълнолетно момиче и майка на две деца във Велико Търново

Във Велико Търново са регистрирани два случая на насилие над жени в рамките на няколко…

преди 53 минути
  • България

Терзиев представи план за нов Терминал 3 на летище „Васил Левски“ с капацитет 20 млн. пътници

Кметът на София Васил Терзиев представи визията си за развитието на авиационната инфраструктура в столицата.…

преди един час
  • България

Дечев и Гюров защитиха Георги Кандев след заплахи и опити за очерняне

Служебният министър на вътрешните работи Емил Дечев излезе с остра позиция в защита на и.ф.…

преди един час