Най-голямата река в света, Амазонка, някога е текла в противоположна посока – от изток на запад. Днес тя тече от запад на изток.
Обръщането на водния й поток не е обичайно – геолозите открай време изследват каква може да е причината за тази колосална промяна.
Д-р Виктор Сасек от Университета на Сао Пауло посочва в научното издание Earth and Planetary Science Letters, че нищо повече освен ерозия не е необходимо, за да се отговори на въпроса „Защо Амазонка днес тече наобратно?”.
С мощните Анди на западния край на континента Южна Америка изглежда логично реките на този континент да текат в източна посока, смята ученият. Амазонка съдържа 5 пъти повече вода от всяка друга река на планетата. Ориноко и Рио де ла Плата текат в същата посока като нея. Всяка от тях спира развитието на всяка друга река в Северна Америка или Европа с този процес, пише докторът.
Според него допреди 10 милиона години повечето от това, което е сега водното корито на Амазонка, е било пресушено от река, която е текла на запад. Така се е получило гигантско езеро в подножието на Северните Анди. От там водата е започнала да тече северно, към Карибско море. По това време тепърва е трябвало да се формира Панамския провлак – него го е нямало. Ето защо всичката тази вода е била пометена западно, в Тихия океан.
Накланянето на цял един континент, за което се говореше по-рано, изглежда толкова колосално начинание на геолозите, че те спекулираха с други теории, обясняващи промяната на хода на водата в реката, като например изменения в земната мантия, вероятно причинени от разчупването на Африка и Южна Америка.
Бразилският учен, от своя страна, показва, че растежът на Андите в южноамериканската плоча, свързан с платото Наска, може да обясни процеса в подходящ мащаб. Сасек взема предвид в модела си факта, че планините с времето са ставали все по-грамадни. Така те са възпирали все повече дъждоносни облаци, което е довело от своя стана до все по-голяма ерозия.
Моделът успешно съответства на наблюдението, че утайката в устието на Амазонка се е увеличила от началото на периода на потичането й на изток. Въпреки това, теорията не успява да пресъздаде напълно пространствената и времева еволюция на системата на Амазонка в Перу и още наблюдения над геологични данни ще са необходими, за да бъде счетена тя за напълно рентабилна, признава самият изследовател.
Източник: обекти.бг
По публикацията работи Снежина Раева
*******
Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment