Любопитно

Защо река Амазонка тече наобратно?

Най-голямата река в света, Амазонка, някога е текла в противоположна посока – от изток на запад. Днес тя тече от запад на изток.

Обръщането на водния й поток не е обичайно – геолозите открай време изследват каква може да е причината за тази колосална промяна.

Д-р Виктор Сасек от Университета на Сао Пауло посочва в научното издание Earth and Planetary Science Letters, че нищо повече освен ерозия не е необходимо, за да се отговори на въпроса „Защо Амазонка днес тече наобратно?”.

С мощните Анди на западния край на континента Южна Америка изглежда логично реките на този континент да текат в източна посока, смята ученият. Амазонка съдържа 5 пъти повече вода от всяка друга река на планетата. Ориноко и Рио де ла Плата текат в същата посока като нея. Всяка от тях спира развитието на всяка друга река в Северна Америка или Европа с този процес, пише докторът.

Според него допреди 10 милиона години повечето от това, което е сега водното корито на Амазонка, е било пресушено от река, която е текла на запад. Така се е получило гигантско езеро в подножието на Северните Анди. От там водата е започнала да тече северно, към Карибско море. По това време тепърва е трябвало да се формира Панамския провлак – него го е нямало. Ето защо всичката тази вода е била пометена западно, в Тихия океан.

Накланянето на цял един континент, за което се говореше по-рано, изглежда толкова колосално начинание на геолозите, че те спекулираха с други теории, обясняващи промяната на хода на водата в реката, като например изменения в земната мантия, вероятно причинени от разчупването на Африка и Южна Америка.

Бразилският учен, от своя страна, показва, че растежът на Андите в южноамериканската плоча, свързан с платото Наска, може да обясни процеса в подходящ мащаб. Сасек взема предвид в модела си факта, че планините с времето са ставали все по-грамадни. Така те са възпирали все повече дъждоносни облаци, което е довело от своя стана до все по-голяма ерозия.

Моделът успешно съответства на наблюдението, че утайката в устието на Амазонка се е увеличила от началото на периода на потичането й на изток. Въпреки това, теорията не успява да пресъздаде напълно пространствената и времева еволюция на системата на Амазонка в Перу и още наблюдения над геологични данни ще са необходими, за да бъде счетена тя за напълно рентабилна, признава самият изследовател.

Източник: обекти.бг

По публикацията работи Снежина Раева

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Снежи Раева

Скорошни постове

  • Спонсорирани

Съвети от Руал Травел при планиране на перфектната екскурзия до Япония

Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…

преди 5 дни
  • Спонсорирани

Прогнози за интериорния дизайн през 2025 г.: какво да очакваме?

С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…

преди 3 седмици
  • Спонсорирани

Какви документи са необходими за данъчна оценка на имот?

Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…

преди 3 седмици
  • Спонсорирани

Пантофи за детска градина, които всяко дете ще хареса: най-добрите модели

Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…

преди 2 месеца
  • Любопитно

Съвсем малка е вероятността да бъде открит живот в Млечния път

Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…

преди 2 месеца
  • Любопитно

Как слънчевата радиация влияе на Земята?

Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…

преди 2 месеца