Премиерът Бойко Борисов договори с турския президент Ердоган възможността българи, които се лекуват в Турция, да продължат лечението си. Това съобщиха за медеия „Нова Вест“ от Пресслужбата на Министерски съвет.
Българските граждани, които се лекуват в Турция и чието лечение беше преустановено поради въведените мерки за СOVID 19, ще могат да го продължат. Координацията и списъците на пациентите ще се извърши от министрите на външните работи и на здравеопазването на двете държави. За това се договориха премиерът Бойко Борисов и турският президент Реджеп Тайип Ердоган. Двамата разговаряха по телефона по инициатива на българския министър-председател.
В рамките на разговора премиерът Борисов изтъкна нуждите на българските граждани, на които се налага да ходят на последващи процедури в Истанбул. Българският министър-председател отправи молба до турския президент да бъде разрешено на тези български граждани да влязат в Турция, за да могат да продължат лечението си, като изтъкна, че става дума за около 100 човека, повечето от които са онкоболни и им се налага да ходят на химиотерапия. Премиерът Борисов изрази готовност българската страна да се съобрази с всички условия, които турската страна прецени, че е необходимо да бъдат изпълнени предвид пандемията, включително, линейки от България да закарат болните директно до истанбулските болници, придружени от екипи за сигурност. Българският министър-председател посочи, че за всичките оперирани пациенти самите лечебни заведения казват, че са тежко болни и непременно трябва да продължат химиотерапиите си в Истанбул, а те са и вече предплатени. „За всеки случай да се преценява, важното е да помогнем на българските граждани да се лекуват“, добави Борисов.
В рамките на разговора министър-председателят Бойко Борисов подчерта още приятелските отношения между България и Турция и доброто сътрудничество по редица въпроси, включително мигрантския. Премиерът Борисов изтъкна, че на нашата граница в момента не се усеща миграционен натиск. Българският министър-председател отбеляза също значението на транспортните коридори, които продължават да функционират в условията на пандемия. Борисов посочи усилията на страната ни за облекчаване на тежкотоварния трафик, така че шофьорите да си вършат работата и да няма огромни опашки от тирове.
В края на разговора си с турския президент Ердоган, премиерът Бойко Борисов го поздрави по повод свещения за мюсюлманите месец Рамазан и отправи пожелания за здраве към него и неговото семейство.
*******
Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама
Днес, когато все повече хора осъзнават нуждата от здравословен начин на живот, хранителните добавки се…
Гражданско движение за президентска република даде старт на национална информационна кампания Националната кампания за президентска…
В света на гейминга компромисите нямат място – всеки детайл може да бъде решаващ в…
В съвременния свят все повече длъжности и професии са обвързани с употребата на техника. Това…
Личното ни възприемане на стойността на парите е нещо много специфично. Според средата, в която…
Днес се проведе пресконференция на Гражданския съвет на ГРАЖДАНСКО ДВИЖЕНИЕ ЗА ПРЕЗИДЕНТСКА РЕПУБЛИКА за област…
Leave a Comment