Не е случайност, че през нощта се будите винаги по едно и също време. В традиционната китайска медицина на всеки от 24-те часа от денонощието отговаря по един орган или меридиан (канал, по който протича жизнената енергия). Следователно ако тялото ви винаги напомня за себе си по същото време, зад това навярно се крие някакво неравновесие или нарушение във функцията на прилежащия орган. Освен това е налице психичен, тоест емоционален компонент, защото традиционната китайска медицина изхожда от това, че всеки орган съхранява определено чувство.
Проблеми със заспиването
Между 21 и 23 часа метаболитните процеси постепенно се забавят и тялото влиза в режим за сън. Това е времето на така нареченото „трикратно затопляне“. Този меридиан не се свързва с един-единствен орган, а с цялата храносмилателна, дихателна и уро-генитална система.През този интервал от време да заспим ни пречи, например, стресът. Но според традиционната китайска медицина причината може да бъде и радостна възбуда, която трикратното затопляне възприема като емоция. В случая би било от полза преди лягане да си водите дневник и да изливате върху белия лист всичко, което ви вълнува.
Проблеми със съня между 23 и 1 часа
Това е времето на жлъчката, която отговаря за смилането на мазнините. Ако се будите често в този часови интервал, най-вероятно сте похапнали обилно или сте приели твърде много мазна храна и сте претоварили жлъчния си мехур. Друг предупредителен сигнал са т.нар. киселини, или рефлукс. В този случай пробвайте да включите в менюто си повече храни, богати на баластни вещества, като плодове, зеленчуци и пълнозърнести.
От гледна точка на традиционната китайска медицина емоционалната тема на жлъчката е гневът. Неслучайно съществува изразът „бълвам жлъч и отрова“. Може да разрешите проблемите си със съня в този интервал, като промените нагласата си към гнева – например вместо да потискате конфликтите, конфронтирайте се открито (но обмислено!) с тях. Или пък сложете край на нещо, което ви дразни и ядосва, но не можете да промените.
Проблеми със съня между 1 и 3 часа
Между 1 и 3 часа в действие влиза черният дроб и извежда токсините от тялото. Той се влияе особено негативно от отрови като алкохола и никотина, но също и от тлъсти храни, преокисляване и стрес. Не консумирайте концентрати вечер, ако искате да улесните работата на черния си дроб. Вместо това може да пиете топла вода с лимон или да пропуснете вечерята. Също като сродния си орган жлъчката, и черният дроб се влияе от гнева.
Проблеми със съня между 3 и 5 часа
Това е времето на белите дробове. Хората, които страдат от астма или белодробни заболявания, обикновено се будят точно в този интервал. Ако пък нямате хронични страдания, проветрявайте основно спалното помещение преди лягане или спете на отворен прозорец. Може да подобрите съня си и с помощта на билкови възглавнички.
още от #безсъние
Според традиционната китайска медицина емоцията, която се свързва с белите дробове, е тъгата. Една от стратегиите да се справите с нея е да повдигнете преднамерено духа си преди сън – например като вземете релаксираща вана или почетете приятна книга.
Началото на деня
Времето между 5 и 7 часа принадлежи на дебелото черво. В тялото се отделя по-голямо количество от стресовия хормон кортизол и храносмилането започва, като организмът се подготвя за отделителните и пречиствателните процеси. Може да ги подпомогнете, като изпиете чаша топла вода.
Що се отнася до емоционалната страна, в дебелото черво, което е сроден орган на белите дробове, също се складира тъга. За да изчистите това ниво, може да помислите кое ви помага и кое ви вреди и да се освободите от вредното, като включите емоционални пречистващи процеси. Също така бихте могли да превърнете сутрешното ставане в ритуал, като например си приготвяте любимата закуска.
Разбира се, възможно е органичният ви часовник да прояви и непостоянство. Например ако си легнете прекалено късно, гореизброените часови интервали може да се изместят назад. Но сами се уверихте, че бихте могли да предприемете много неща, за да подобрите съня си. Във всеки случай не е нужно да се безпокоите, ако проблемите ви със съня се проявяват само от време на време и не пречат на дневните ви занимания.
По-сериозните нарушения на съня, които изискват особено внимание, включват следните феномени: извънтелесно преживяване (ИТП), падане (пропадане) насън, натрапчиви сънища, сомнамбулизъм, сънна апнея, сънна парализа, бълнуване, хипнотични халюцинации, синдром на експлодираща глава и т.нар „просветление“ насън.
Източник: Обекти.бг
По публикацията работи: Ивайла Андонова
*******
Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment