Учени откриха бактериален ензим, който за часове разгражда пластмасовите бутилки, които се рециклират
Досега съществуващите технологии на рециклиране позволяваха разградена пластмаса да се използва за облекло и килими.
Първоначално ензимът бил открит открит в компост. Компанията зад пробива -Carbios заяви, че се стреми към рециклиране в промишлени мащаби в рамките на пет години.
Фирмата си партнира с големи компании, включително „Пепси и „Лореал“, за да ускори развитието.
Независими експерти нарекли новия ензим „голям напредък“, пише „Гардиън“, цитиран от БТВ.
Работата по проекта започнала с наблюдението на 100 хил. микроорганизъма, сред които била и бактерията от компоста. Тя е открита през 2012 г.
По думите на проф. Ален Марти от Университета в Тулуза бактерията била напълно забравена, но се оказала най-добрата.
Учените анализирали ензима и въвели мутации, за да подобрят способността му да разгражда РЕТ пластмасата, от която се правят бутилките за напитки. Освен това го стабилизирали при 72 градуса по Целйзи – близо до перфектната температура за бързо разграждане.
Екипът използвал оптимизирания ензим, за да разгради един тон отпадъчни пластмасови бутилки, от които 90% се разградили в рамките на 10 часа.
След това експертите използвали материала за създаване на нови пластмасови бутилки с подобен клас.
Учените също постигат напредък в намирането на биологични начини за разграждане на други основни видове пластмаса. През март германски изследователи разкриха бактерия, която се храни с токсичен полиурета.
В по-ранни проучвания стана ясно, че ларвите на восъчен молец – обикновено отглеждани като стръв за риба – могат да изядат полиетиленови торбички.
По публикацията работи: Ивайла Андонова
*******
Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама