На фона на коронавируса и създаващата се митология свързана с него е нормално да погледнем как в миналото се е реагирало на подобни ситуации, защото както добре знаем няма нищо ново под слънцето.
Човекът винаги е имал страх от болести. Това е вродено и естествено. Но тук има два момента. Първият, когато лично се срещнеш с болестта и втория, когато само си чувал за нея.
За коронавируса само чуваме, благодарение на медиите. Слава Богу все още няма смъртен случай в България. И въпреки това истерията набира сили.
Прелиствайки старите хроники, забелязваме, че по нашите земи е имало много по-страшни болести, които са оставили трайна диря в народното съзнание. И представете си, тогава когато не е имало радио и телевизия. Това означава, че нашите предци са видели болестта в очите.
Аз лично съм виждал разкопани гробове от края на 19 в. и началото на 20 в. в които ясно личи че са били посипвани с вар. Обяснението на местните хора, е че това се е правило заради епидемии от холера.
Тук ще представя в кратко данните, с които разполагат българските учени за „чумавите времена“ По сведения, през 1836г. болестта започва да се разпространява във Видин. На следващата година е регистрирана в Ловеч и Плевен, през април същата година е в е в Севлиево, а през май в Гарбово. За един месец болестта преминава 28 км. , т.е. близо 1 км. На денонощие. (Манолова-Николова 2004)
Според румънски източници през 40- те години на 18 в. епидемията се е разгърнала нашироко в Молдова чрез татарите (Тантилов 1941а: 66) (Надя Манолова-Николова, Милена Петкова-Енчева 2015:166 – 171)
От статията „За чумната епидемия на Балканите в края на ХVІІ – началото на ХVІІІ век“ на Надя Манолова-Николова и Милена Петкова-Енчева научаваме, че през 1643 г. епидемията е потвърдена със сведението, „че в София и другите турски градове умирали дневно стотици души“, и според Петър Богдан чумата не преставала да върлува по всички селища. Затихва едва към 1648 г. (Дуйчев 1939: 96–97).
В народната представа има един светец, който имал способност да предпазва от чума. Наричат го „Чумникът“. Неговия ден се отбелязва на 10 февруари и е познат като „чуминден“. Това е Св. Харалапий. В негова чест в Шабла е построен храм. Това е единствения храм по Северното Черноморие, който носи името на този светец.
Множеството сведения за нахлуващата чума от Молдова през Румъния са най-вероятната причина за построяването на църквата. Въпреки, че тя е построена през 1878г. може да се предположи, че преди това е имало оброк на Св. Харалампий, чиято функция е да предпазва от тази болест.
Литература:
Манолова-Николова,Н. Петкова-Енчева,М. 2015: За чумната епидемия на Балканите в края на ХVІІ – началото на ХVІІІ век.- В: Културна и медицинска антропология. Сб. В чест на проф. Минчо Георгиев, с. 166 – 171. София
По публикацията работи: Росен Гацин
*******
Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment