От 10 г. биологът Мариела Христова изготвя календар за концентрацията на полени във въздуха.
От 10 г. биологът и единственият у нас специалист по полени – Мариела Христова, изготвя календар за концентрацията на полени във въздуха в периода от февруари до октомври.
Тогава е и цъфтежния период на алергизиращите растения у нас. Темата е важна за хората, които са алергични към цветния прашец.
„Календарът е изготвен на базата на дългогодишни проучвания, но той касае само София. В отделните години има леки промени в него. Максималният цъфтеж варира със седмица до две по-рано или по-късно. Това зависи от метеорологичните условия в дадената година“, обясни Мариела Христова в ефира на БТВ.
По думите й около 25% от хората имат поленова алергия. За съжаление този процент се увеличава непрекъснато. Процентът на хората с различен вид алергии като цяло се увеличава.
Цъфтеж на видовете от семейство „Брезови“
Брезовите растения започват да цъфтят от февруари до края на май. В по-топлите райони той може да започне и в края на януари В края на март и началото на април е пикът на цъфтежа на тези видове.
Цъфтеж на видовете от семейство „Ясенови“
Цъфтежът е от февруари до края на март като пикът е през месец февруари
Цъфтеж на видовете от семейство „Букови“
Цъфтежът е от април до средата на юни.
Цъфтеж на видовете от семейство „Житни“
Цъфтежът е от края на март до октомври. У нас има повече от 200 вида житни растения, които са разпространени от морското ниво до върховете на планините ни.
Цъфтежите им се застъпват и затова периодът е толкова дълъг. При много видове дори има вторичен цъфтеж.
Цъфтеж на видовете от семейство „Копривови“
Цъфтежът е от април до октомври.
Цъфтеж на видовете от семейство „Липови“ – Цъфтежът е от месец май до август.
Цъфтеж на видовете от семейство „Амброзия -Цъфтежът е от юли до октомври.
Цъфтеж на видовете от семейство „Пелинови -Цъфтежът е от юни до октомври
Цъфтеж на видовете от семейство „Щирови“ – Цъфтежът е от май до октомври.
Като цяло най-тежкият период на цъфтежи у нас е месец май: поясни биологът. Тогава се наслагват много дървесни видове: както и максимумът в цъфтежа на житните треви, които са и най-силният алерген за България. Ако месец май е дъждовен, това е по-благоприятно за хората с алергии.
Какво представляват полените?
Това е цветният прашец на растенията. Те могат да се разпространяват чрез насекомите и вятъра. Тези, които се разпространяват чрез ветровете, причиняват алергията. Полените са много малки и не можем да ги видим с просто око. Вдишвайки ги, те полепват. Тяхната обвивка се пропуква в лигавиците на очите и носа. Алергизиращите белтъци влизат в реакция с имунната система и предизвикват сълзене на очите, сърбеж в носа, кихане и силна хрема.
Имунотерапия
Има специфична имунотерапия – инжекционен курс на лечение, при който организмът постепенно се привиква да не реагира бурно на тези дразнители. Приложението на тази терапия става след преценка на типа алергия, нейната тежест както и степента на ефект от стандартната терапия.
По публикацията работи: Ивайла Андонова
*******
Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама