България

Прокурори и ДАНС влязоха в общинската болница на Раднево

До разпореждане на старозагорската окръжна прокуратура е започната предварителна проверка на общинската МБАЛ „Д-р Димитър Чакмаков“ – Раднево

Поводът е подаден сигнал от кмета д-р Тенко Тенев за злоупотреби със средства, пише ПИК.

Кметът потвърди, че е подал сигнала и до териториалната структура на ДАНС, след като на 11 февруари получил информация за здравното заведение, което завършило предходната финансова година със загуба от близо 1,3 млн. лв.

Загубата се е увеличила почти трикратно в сравнение с 2018-а година, когато тя е била 460 бона, уточни председателят на местния парламент д-р Румен Йовчев.

В болницата работят 130 лекари, сестри и санитарки. 38 са докторите по трудов договор, 8 са по граждански. В сигнала, изпратен до прокуратурата, се обяснявало, че четирима служители, сред които шофьор и секретарка, близо две години са получавали петцифрени заплати, а само като ДМС са били преразпределени около половин милион лева. Назначената за управител на дружеството през април 2018-а д-р Мая Узунова не пожела да коментира преди да е завършена прокурорската проверка и да бъде изготвен финансов одит. Тя не коментира как е станало така, че едва ли не последна да научава за огромните заплати на технически служители.

Проблемът с финансовото състояние на болницата е тема на насрочено за 20 февруари, по искане на 1/3 от местните старейшини заседание на ОбС – Раднево, след като на редовно заседание мнозинството отказа да гласува проекта за бюджет на общината през 2020 година. Една от причинитее била предложението за финансиране на болницата. Според кмета три последователни години болницата е била подпомагане с по 700 000 лв. от местните приходи. По негова информация апаратура за над 300 000 лв., закупена преди години, стояла завита с найлони без да бъде използвана.

Около 1 млн. лв. дарение от наследниците на основателя на болницата, д-р Димитър Чакмаков, който умира в САЩ, са били преведени по сметките през 2011 г., парите отдавна са изхарчени.

 

По публикацията работи Снежина Раева

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

**Радев: Назначението на Спецов в Лукойл е незаконно, а политиката в България се превръща в диктатура**

**Президентът Радев обяви остри критики срещу управлението на казуса "Лукойл": Нарушения на Конституцията и правовата…

преди 4 дни
  • България

Деница Сачева разкри: Румен Спецов има тайно доверие от САЩ и Британия, а бюджетът 2026 е последен шанс за спасение на финансите

**Деница Сачева: „Румен Спецов е професионалист с опит, а бюджетът за 2026 г. е единственият…

преди 4 дни
  • България

Трима загинали и блокиран тракийски път след фатално ПТП, причинето от загуба на контрол над волана

**ТРАГИЧНО ПТП НА АВТОМАГИСТРАЛА „ТРАКИЯ“ ВЗЕМА ТРИ ЖИВОТА** Трима души загинаха, а един е тежко…

преди 4 дни
  • България

Синът на Радан Кънев заловен с дрога: 17-годишният Борис задържан с марихуана и машинка за цигари

**Скандал около сина на евродепутата Радан Кънев: 17-годишен младеж задържан с наркотици** В ранните часове…

преди 4 дни
  • България

Топло за ноември: до 21 градуса в почивните дни, но мъгливо в равнините

**Уикендът обещава спокойно и меко време с леки облаци и мъгли** България очаква сравнително тиха…

преди 4 дни
  • България

Топло за ноември: 21 градуса в почивните дни, но мъглата ще скрие слънцето в равнините

**Уикендът обещава спокойно и меко време с леки облаци и мъгли** България очаква сравнително тихо…

преди 4 дни