България

Даваме задължително бакшиш, ако влезе в касовата бележка

Има два начина бакшиша, който оставяме в заведенията да бъде регламентиран – или да бъде включен в касовия бон, или да бъде урегулиран от Националната приходна агенция.

Това заяви в сутрешния блок на bTV председателят на Българската асоциация на заведенията Ричард Алибегов.

По думите му практиката на задължителен бакшиш отдавна е въведена в Западна Европа. Алибегов смята, че клиентите в заведенията в чужбина знаят колко процента е бакшиша в дадено заведение, като най-често той е записан в менюто или на касовия бон.

Освен това отбеляза, че трябва да се реши дали бакшишът ще се облага с данък или ще отива директно при служителя.

Другият вариант е от НАП да приемат, че бакшишът е да кажем 8% и при проверка на оборота да има право на отклонение от 8%, допълни той.

Според експерта при проверка на търговски обект у нас, всичко над касовата наличност се глобява сериозно, като в същото време търговецът се глобява за нещо, за което няма отношение. В момента имаме възможност да оставим бакшиш ако искаме. Но законът в случая забранява да оставиш, защото нарушаваш касовата наличност, подчерта той.

Алибегов обясни, че не е нормално през 2020 г. сервитьорът да отделя парите за бакшиш от сметката, защото го е страх да не дойде проверка.

Другото важно е персоналната отговорност на всеки работещ, тъй като в момента неиздаването на касов бон води до запечатването на обект. В много от случаите неиздаването на касовия бон е по преценка на лицето, което ви обслужва, а не по нареждане на собственика, изтъкна Алибегов.

Според него предложенията са свързани с улесняване на бизнеса и борбата със сивата икономика.

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Случаите на морбили в страната достигнаха 132

Броят на случаите на морбили в България продължава да расте и вече е над 130,…

преди 7 минути
  • България

68-годишна пешеходка е ранена при инцидент в Лехчево

Пътнотранспортно произшествие стана в село Лехчево, община Бойчиновци, късно вечерта на 15 април 2026 г.…

преди 22 минути
  • България

Две горящи коли блокираха трафика на Е-79 край Владая и Драгичево

Два автомобила се запалиха в рамките на няколко часа на главен път Е-79 и предизвикаха…

преди 37 минути
  • България

Морбили в 11 области: Враца е с най-много случаи, 71 заразени са неваксинирани

България е изправена пред епидемичен взрив от морбили, който обхваща 11 области на страната. До…

преди 52 минути
  • България

Променливо време за изборите, после идват валежи и затопляне

Предстоящите избори на 19 април ще преминат при променливо пролетно време, сочи прогнозата на синоптика…

преди един час
  • България

КЗК разследва картел в образователните услуги и проверява нови концентрации

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) е започнала процедура за установяване на картел в сектора…

преди един час