Роки може да те разпознае. Той е добре сложен за ръста си от 1,70 с тегло 50 килограма.
Появява се в един малък шуменски гараж, а негов създател е Росен Христов. Той има две камери в главата си, но те се местят във всички посоки, разказва Росен пред bTV.
Изобретяването на такъв робот извън България струва стотици хиляди. А за създаването на Роки, Росен е похарчил не повече от 2000 лева. Младият изобретател следва първо в Шуменския университет, а по-късно завършва и Варненския. Машинен инженер е по професия, но никога преди това не е изучавал или практикувал програмиране.
„Обичам да изобретявам разни неща. Имам много изобретения като малък. Може би във втори клас хванах за първи път поялник. Това е устройство, с което се правят платки. И може би покрай баща ми се запалих, защото той се занимава с електроника и като цяло ми се отдава това – да изобретявам някакви неща“, разказва пред bTV Росен. Роки е планиран първоначално като проект за дипломна работа. Но истината е, че Росен копнее да създаде хуманоиден робот още от дете.
Роки е създаден преди 5 години. Преди месец за първи път напуска гаража за посети единственото в страната изложение за младежко техническо творчество в Горна Оряховица. Росен го пази в тайна толкова дълго, защото е твърде прецизен и никога не е убеден, че Роки е напълно готов.
„Ако го представя някъде, хората няма да го харесат – може би от такава гледна точка. Че не е достатъчно добро, за да го представя някъде“, казва изобретателят. В крайна сметка Роки му носи награда.
„Искам да мотивирам и останалите хора, защото по този начин може да се изгражда нагоре и нагоре. За един такъв проект, според мен, са нужни на първо място средства и време, на второ място време и средства и на трето място може би не толкова важно, но екип от повече хора, за да може да станат по-бързо нещата“, казва Росен. Той е категоричен, че в България има достатъчно кадри, които моат да пробият в роботиката.
Росен мечтае Роки да може да говори и да помага на работното място, в домакинствата или на хора в неравностойно положение.
„Предпочитам да остана в България, не извън страната. Целта ми е да покажа, че има развитие роботиката в България. Другите страни са много по-развити, обаче аз все пак искам да остана тук“, споделя изобретателят.
*******
Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment