Сайт използва логото на БНТ и името на заместник-министъра на здравеопазването Светлана Йорданова за реклама и продажба на лекарство за кръвно налягане.
В публикацията, която прилича на интервю със създателя на медикамента, той обяснява, че е получил подкрепата на Световната здравна организация и е работил с първия заместник-министър на здравеопазването Светлана Йорданова. Има и фалшиво интервю с нея, съобщава БНТ.
Освен това се посочва, че лекарството може да се закупи с отстъпка от он-лайн аптеката на здравното министерство. Такава обаче не съществува. Здравното министерство е подало сигнал в ГДБОП за измамата.
Известни български личности се използват в интернет за реклама на съмнителни лекарства и хранителни добавки, без те да подозират. В рекламите се използват името и снимката на популярно лице, като целта е да предизвика доверие в потребителите и да се купи определен продукт – най-често фалшив и без легален внос в страната. Потърпевш от тази измама стана и водещият на „Панорама“ Бойко Василев.
Без негово знание и съгласие, водещият на „Панорама“ по БНТ – Бойко Василев се озова в социалните мрежи, рекламирайки съмнителни капки срещу високо кръвно налягане.
Бойко Василев, водещ на „Панорама“: Това е престъпление, то разчита на това, че ние имаме все още слаба дигитална култура и когато видим познато лице или някаква реклама в интернет, ефекта е – пише го във вестника. Това е огромен проблем! Нашите зрители трябва да разберат, въпросът как да различат лъжата от истината в интернет е въпрос на оцеляване.
Освен лицата на известни личности, за подвеждаща реклама се използва и логото на различни медии. Например логото на БНТ е използвано за реклама на лекарство, което обещава да реши всичките ви проблеми с кръвното. Страницата имитира сайта на БНТ, но при натискане на менюто, излиза грешка.
Явор Колев, „Киберпрестъпност“ в ГДБОП: Тези сайтове биват незабавно затваряни и предприемани действия срещу хората, които са ги инсталирали. В повечето случаи се касае за лекарствени средства от бившия СССР и такива, които нямат реална възможност да бъдат пласирани на българския пазар.
От отдел „Киберпрестъпност“ предупреждават, че най-често това са продукти фалшификати, които нямат разрешителни от Изпълнителната агенцията по лекарствата и могат да бъдат опасни за здравето и живота на хората.
Проф. Асена Стоименова, член на УС на Европейската агенция по лекарствата: Законодателството за хранителните добавки, то е такова, че е по-либерално от законодателството за лекарствените продукти. И на практика никой не проверява какъв е състава. Има един доклад на ЕК, според който подобни сайтове разпространяват фалшифицирани лекарствени продукти в 60 % от случаите.
Затова специалистите съветват,освен лекарствата, да купувате и хранителните добавки от аптеките.
*******
Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама