Снимка: Илюстративна
Учени оповестиха, че в човешката кърма са идентифицирали съставка, която потиска растежа на причиняващи инфекции у бебетата бактерии, съобщи ЮПИ.
Съставката е известна като монолаурин или глицерол монолаурат. Количеството й в човешката кърма е 200 пъти по-голямо от това в кравето мляко. Изкуственото мляко за бебета изобщо не съдържа монолаурин.
Съставката не само се бори с вредните бактерии, но и стимулира растежа на полезните.
Авторите на изследването заключиха, че човешката кърма потиска растежа на вредните бактерии златист стафилокок, бацилус субтилис и клостридиум перфрингенс, докато кравето мляко и изкуственото мляко за бебета нямат никакъв ефект върху тези бактерии.
Освен това човешката кърма не потиска растежа на полезните бактерии ентерококус фекалис, а кърмените бебета са с високи нива на бифидобактерии, лактобацили и ентерококи.
След като специалистите отстранили въпросната съставка от човешката кърма, защитният ефект срещу златистия стафилокок изчезнал. Когато добавили монолаурин към кравето мляко, съставката допринесла за защита срещу вредни бактерии.
„Макар че се борят с бактериални инфекции у бебетата, антибиотиците унищожават и патогенните, и полезните бактерии – заяви Патрик Шлайвърт от университета на Айова. – Монолаурин се бори единствено с патогенните бактерии. Смятаме, че съставката ще може да се изпозва като добавка към кравето мляко и изкуственото мляко за бебета.“
Било констатирано също, че монолаурин потиска възпаленията на епителните клетки по стените на червата. Тези възпаления са свързани с риск от бактериални и вирусни инфекции.
Резултатите от изследването са публикувани в Scientific Reports.
*******
Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама
Месец май се очертава като динамичен, с температурни колебания и пролетен характер. Прогнозите сочат, че…
Екстремно преживяване с опасност за живота приключи благополучно вчера привечер в планината Осогово. 30-годишен парапланерист…
Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет ще проведе заседание в сряда, на което ще разгледа…
Пешеходец загина след като беше блъснат от автомобил в пловдивското село Поповица. Инцидентът е станал…
Специализирана операция за спазване на Закона за движението по пътищата, проведена през изминалото денонощие, отчете…
79-годишен мъж е подал сигнал за кражба на пари в разградската болница. Случаят е от…
Leave a Comment