България

Най-богатият чех купува Би Ти Ви

Най-богатият чех Петр Келнер вероятно ще бъде новият собственик на bTV Media Group.

Сделката се очаква да бъде официално обявена до дни, а преговорите между Келнер и собственика на bTV – американската компания CME, са на финален етап, съобщи „Капитал“.

PPF – фондът, контролиран от чешкия бизнесмен, се очаква да придобие контрола върху цялата група CME, която освен bTV притежава едни от най-големите телевизии (като дял от рекламния пазар и аудитория) в още четири държави – Румъния, Чехия, Словакия и Словения.

Преговорите, които продължиха близо година, вече са пред финализиране. Сделката ще трябва да бъде одобрена, но не от българската Комисия за защита на конкуренцията, а от Брюксел, тъй като Петр Келнер не купува само bTV, а компания с присъствия в пет страни от ЕС.

СМЕ за трети път тази година увеличи прогнозите за печалбата си благодарение на добрите резултати за третото тримесечие. Печалбата за тримесечието е 41,4 млн. долара, което е над очакванията на анализаторите за 39,2 млн. долара, съобщи Ройтерс. Според неофициалната информация AT&T търси 1,82 млрд. евро за цялата група СМЕ.

Това е вторият опит на Петр Келнер да купи голям телевизионен канал в България. В началото на миналата година шведската MTG официално обяви, че продава медийния си бизнес в България на Петр Келнер. Това се случи почти едновременно със сключването на сделка между фонда му PPF и норвежкия телеком Telenor за продажба на операциите му в Централна и Източна Европа, което включва пазарите в България, Унгария, Черна гора и Сърбия.

Няколко месеца по-късно обаче – през юли, КЗК спря сделката за продажбата на Нова телевизия на PPF. Като аргумент за това комисията посочи, че значителният брой средства за масова информация, с които ще разполага обединената група, ще ѝ даде съществено предимство пред останалите участници, предоставящи медийни услуги.

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Окръжният съд в Добрич осъди шофьор на 15 години затвор за катастрофа с две жертви и четирима ранени

Окръжният съд в Добрич постанови присъда от 15 години лишаване от свобода при първоначален общ…

преди 12 часа
  • България

ЕС въвежда нови правила срещу еднократната пластмаса от 12 август

Европейският съюз предприема решителни стъпки срещу еднократните отпадъци. Новият регламент цели намаляване на замърсяването с…

преди 13 часа
  • България

75-годишен мъж е задържан след нападение над общински служител в Петрич заради дългове

75-годишен мъж нападна общински служител на „Синя зона“ в центъра на Петрич, пред погледите на…

преди 13 часа
  • България

Прокуратурата иска постоянен арест за мъжа, стрелял след спор за паркомясто на „Ломско шосе“

Софийска районна прокуратура оспори решение на съда, след като стана ясно, че мъж, обвинен в…

преди 13 часа
  • България

Прокуратурата иска постоянен арест за мъжа, стрелял след спор за паркомясто на „Ломско шосе“

Софийската районна прокуратура обжалва решение на съда, след като мъж, обвинен, че е стрелял по…

преди 13 часа
  • България

София поскъпва рязко за „Евровизия“ 2027, цените за престой стигат до 22 000 евро

След като Пловдив отбеляза рекордни цени за наеми по време на големи фестивали, туристическият сектор…

преди 13 часа