Очакваните температури средно за зимния сезон декември-февруари у нас ще бъдат от около 1 до 2 градуса над обичайните, а валежите в региона – под нормалните.
Почти пълно единодушие се очертава сред дългосрочните прогнози на метеоцентралите, пише dir.bg. Според тях, след няколко години на предимно меридионална или смесена, но с доминиране на меридионалната циркулация, предстои зима с преобладаващо зонална циркулация.
Какво означава едното и какво може да се очаква при второто?
При зонална циркулация потоците над умерените ширини са предимно от запад на изток. При такъв тип циркулация през зимата, над Южна Европа и у нас доминират потоци от запад, югозапад или за кратко – от северозапад, а над северната част на умерените ширини върви безспирен „керван“ от атлантически циклони, поставящи бариера пред студени арктични нахлувания на юг – не и дълбоки, нито продължителни или интензивни. У нас времето е меко, с по-малко валежи, но и мъгли понякога, предимно по котловините и, понякога – в Тракия (в Дунавската равнина в южната периферия на преминаващите северно атлантически циклони има западен вятър, който поддържа сравнително високи минимални и високи за сезона максимални температури). Такива зими имахме през 2006/2007 година и в някои периоди на последните 8-9 зими, макар че почти „чиста“ зонална зима не сме имали от споменатата 2007 година. Важно е да се знае, че зимите у нас при подобен тип циркулация не са студени, но не са задължително и много меки, защото е възможно циклоналната върволица да преминава твърде северно от Балканите и у нас да имаме инверсионни явления, следствие на ниското слънце и липсата на вятър – мъгли, димки и по-ниски температури в низините. Последното зависи и от други значими фактори, на които няма да се спираме сега.
При доминиране на меридионалната такава, са възможни дълбоки арктични нахлувания на юг, но и интензивен пренос на топли въздушни маси на север. В зависимост от точния тип циркулация, у нас са възможни и топли, но и много студени периоди.
Според вчерашните актуализации на дългосрочните прогнози на повечето модели, предстои ни именно първия тип циркулация.
Зимата у нас ще бъде по-топла от обичайното и по-суха от нормалното. Поне такива са актуалните прогнози на моделите. Най-топла зима очакват трите най-авторитетни модели, тези на Европейския център, американската агенция по атмосферата и океаните (НОАА) и британските метеослужби (УКМЕТ). Според тях, средната сезонна температура ще бъде с от около градус до два градуса над обичайната. Това на сезонна база е много сериозна положителна аномалия.
Малко по-малки положителни аномалии предвиждат за региона канадските метеослужби, германските DWD и Метео Франс.
При прогнозите за вероятността за реализиране на топъл или студен вариант, прогнозите варират от 2:1 до 6-7:1 в полза на топлия (мек) вариант за предстоящата зима.
Според британските УКМЕТ, вероятността за много мека зима е 40 на сто за региона, а за много студена – под 5 на сто (останалите варианти са за умерено мека или хладна и нормална).
Напомняме, че дългосрочните прогнози често не са с достатъчна успеваемост, и това е нормално: климатът е хаотичен процес, а успехите в прогнозирането за няколко дни напред не корелират с подобни при дългосрочните прогнози, базиращи се на съвсем друг тип методика.
*******
Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment