Розови фламинго привличат туристите в Бургаското езеро

231

Всеки ден жители и туристи в района на Бургас обикалят Атанасовското езеро за да зърнат розовите фламинги, които вече го обитават.

Повечето така и не успяват, тъй като пернатите се намират в далечната част на езерото. “Всеки ден телефоните ни прегряват, хората питат къде и как може да бъде видяно ятото от 178 фламинги – възрастни, млади и малки. Заради небивалия интерес към тези розови екзотични гости решихме да организираме пешеходен поход”, казва Радостина Ценова от фондация “Биоразнообразие” пред 24 часа.

Първият ще е на 2 септември. Сборен пункт е паркингът на спортен аутлет по пътя Бургас -Сарафово. Точно в 17 ч участниците в похода ще оставят колите си и ще поемат по определения от Министерството на околната среда маршрут за пешеходен туризъм в резервата. Преходът си е предизвикателство, защото само в едната посока разстоянието е 3,5 км, предупреждава Ценова.

“Ще имаме възможност да погледаме птици с бинокли и оптични тръби, да поснимаме и да се насладим на голямото ято. Ще може да видите как изглежда по-отблизо този екзотичен вид, наистина ли е толкова розов и розови ли са краката му”, загатва тя.

Маршрутът минава по черен път между тръстиките на обходния канал и езерото, което прави задължителни удобните обувки. Тъй като няма изкачвания или пък някакви други трудности, маршрутът е подходящ и за малки деца, за които гледката на внушителните розови птици ще е незабравима.

Ятото е засечено по време на орнитологичен мониторинг по проект “Лагуната на живота”.

Първоначално се наблюдават 159 птици, от които около 120 възрастни екземпляри, оцветени в яркорозово и доста шумни. Експертът Спас Узунов разкрива, че цветът на фламингото се определя от възрастта му – колкото е по-стара птицата, толкова е по-наситено розова. Причината е увеличаването на бетакаротина в организма ѝ.

За разлика от пеликаните и други пернати обитатели на резервата, фламингото не прелита до съседни бургаски езера.

Цялото си време прекарва във водата и се храни с артения, позната като солнично раче, която се среща в изобилие в силно солени водоеми като Атанасовското езеро. Птиците са спокойни, не се впечатляват особено от единично човешко присъствие и не отлитат, само навлизат по-навътре в езерото”, разказват от фондация “Биоразнообразие”.

Оттам отричат появилите се опасения, че голямото ято розови фламинги може да се окаже проблем за сигурността на полетите на бургаското летище.

Макар че през последните години присъствието на розово фламинго край Бургас е често явление, за първи път има толкова голямо ято. Миналата есен официално бяха преброени 126 птици, но те бяха в южната част на крайбрежната лагуна – близо до града, което ги правеше по-лесни за наблюдение.

Първото младо фламинго пристига на Атанасовското езеро преди 15 г., после стават 3-4 и така с всяка година броят им се увеличава, а любимият им хабитат са точно плитки крайбрежни лагуни като езерото.

“Тези птици вече не са необичайна гледка, тук климатът за тях е добър“

Те разширяват ареала си – като им намалява храната, идват насам, където се хранят с ракообразното артения. Характерно за фламингото е, че то се храни само в силно солени водоеми. Обитава по-южните райони като Кипър и Турция. В някои гръцки езера като тези във Фанари например, могат да се наблюдават колонии с по 2000-3000 птици”, разказва бургаският орнитолог Светлан Иванов.

Според негови колеги розовото фламинго вероятно прелита тук от делтата на река Марица или от Турция. В последните години видът започва да разширява ареала си и да се среща все по-на север. Например през 2017 г. е отбелязано гнездене на няколко двойки в Украйна. Приема се, че една от причините за тази експанзия са глобалните промени в климата.

Обикновеното фламинго е много социално животно. То се групира на големи колонии от 100 до 1000 двойки. Индивидите достигат зрялост на възраст от 3 до 4 години, но започват да гнездят едва на 5-годишна възраст. Те са едни от най-дълго живеещите видове – преживяват средно около 60 г. Теглото им е от 2 до 4 кг, а размахът на крилата – 140-160 см. Възрастният индивид достига до 150 см и е малко по-едър от женския. Краката на обикновеното фламинго имат чисто розов цвят. Според американски учени причината птицата да стои на един крак е, че по този начин тя регулира телесната си температура.

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама