Австралийски учени са направили уточнения на обемите на метан, съдържащ се в атмосферата на Марс и неговите промени.
Получените данни говорят за наличието на признаци на съществуване на биологичен живот на Червената планета. Пот-точно, под нейната повърхност. Присъствието на метан в атмосферата на Марс бе забелязано за първи път преди 10 години – въпросният с мощен поток струеше от кратера Гейл, чийто диаметър е над 154 километра. Това съобщава изданието Geophysical Research Letters.
До момента произходът на гааз бе пълна загадка. Учените са обработели данните от изследователския апарат ExoMars Trace Gas Orbiter и марсохода Curiosity, събиращи образци от въздуха, планинските породи и почвата. Било е установено, че в зависимост от сезона концентрацията на метана в атмосферата се променя. Бил е дори определен годишния цикъл на дадените изменения.
Интересно е това, че концентрацията на метана се променя ежедневно. Учените са убедени, че под повърхността на Марс има микроорганизми, които са източниците на изхвърляния метан. Независими изследователи смятат, че източникът, най-вероятно, са химични реакции, произтичащи на определена дълбочина. Ако допуснем, че на тази мъртва планета съществува живот, то той би се намирал дълбоко под повърхността и е възможно тя да има съвсем друга природа, която въобще не прилича на нашата, затова и да не се възприема от човека като живот, пише вlitz.bg*******
Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама