Любопитно

Коя кръвна група обичат най-много комарите

Учени от град Томск установиха, че комарите са привличани различно според кръвната група на хората и за тях е най-вкусна нулевата.
Изследователи от Сибирския държавен медицински университет констатирали, че тези кръвопиещи насекоми кацат на кожата на хората с кръвна група от първа група(нулева) два пъти по често, в сравнение с тези от група А (втора група).

Съществуват и други фактори, благодарение на които комарите се насочват безпогрешно към „най-вкусния“ за тях човек в тълпата. Тези насекоми са привличани от високите нива на метаболизъм, от повишената температура и от човешкия мирис.

Колкото по-високо е нивото на метаболизма на даден индивид, толкова повече въглероден двуокис той изпуска в околната среда. А това го прави привлекателен за комара, тъй като този газ ориентира рецепторите на насекомото при откриване на източници на храна. Поради тази причина комар е по-вероятно да ухапе възрастен човек, а не дете, бременни жени, хора с висок индекс на телесна маса, а също така и хората на физическия труд.

Изследователите установили, че тези досадни за човека инсекти бързо се адаптират и стават устойчиви на най-разпространените средства за защита, които използваме срещу тях. Поради тази причина много от аерозолните репеленти вече не са ефективни. Най-непробиваема засега е ултразвуковата защита срещу тях.

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Река Маданска побеля след скъсана дига на утаител, РИОСВ проверява случая

Водите на река Маданска побеляха след скъсване на дига на утаител, който пречиства изпомпените води…

преди 2 часа
  • България

Полицаи в Стара Загора спасиха мъж, заплашил да скочи от болница

На 7 април служители на МВР в Стара Загора спасиха живота на мъж в критично…

преди 2 часа
  • България

Почина проф. Илка Попова, виден вокален педагог и преподавател в НМА

Почина проф. Илка Попова, изтъкнат вокален педагог, изпълнител и преподавател в Националната музикална академия „Проф.…

преди 2 часа
  • България

Трайков открива Национално хранилище за радиоактивни отпадъци на площадка Радиана

Министърът на енергетиката Трайчо Трайков ще открие Национално хранилище за радиоактивни отпадъци. Официалната церемония е…

преди 3 часа
  • България

ОДБХ затвори ферма в Дебелец, иззе над 600 кг месо и над 200 кг млечни продукти

Областната дирекция по безопасност на храните – Велико Търново установи втора незаконна кланица в град…

преди 3 часа
  • България

Човешки останки в черен чувал са открити в пловдивския квартал „Тракия“

Човешки останки в чувал за боклук са открити в Пловдив. За находката сигнализирали по обед…

преди 4 часа