Любопитно

20 години преди първите симптоми: Кръвен тест открива Алцхаймер

Кръвен тест може да открие Алцхаймер до 20 години преди появата на първите симптоми. За поредното постижение на науката.

Мозъкът започва да натрупва разрушителния бета амилоид протеин много преди да се появят загубата на памет и концентрация, информира Medicalxpress, цитиран от offnews. Учени от Вашингтонския университет в Сент Луис уверяват, че най-ранните изменения в мозъка могат да бъдат установени с помощта на кръвни изследвания. Точността на метода им е 94 %.

„Открихме възможност да измерим нивата на бета амилоидния протеин в кръвта и да установим дали се е натрупал в мозъка. Когато определеното ниво на амилоида в кръвта се съчетае с другите два основни рискови фактора – възраст и наличие на ген АроЕ4 – пациентът може да бъде идентифициран като носител на Алцхаймер с точност до 94%“, поясняват учените.

Специалистите смятат, че тестът може да стане достъпен за ползване в кабинетите до няколко години.

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Д-р Лидия Маринова: Варна има нужда от детска болница и повече педиатри

Д-р Лидия Маринова е педиатър с над 40 години професионален опит в детското здравеопазване. Тя…

преди 7 минути
  • България

Горещо време с краткотрайни валежи в планините и по Черноморието

Според прогнозата на НИМХ днес, 17 юли, времето в по-голямата част от страната ще започне…

преди 37 минути
  • България

Арестуваха двама полицаи и бос на канал за мигранти по Балканския маршрут

ГДБОП и Службата за борба с организираната престъпност на Сърбия проведоха съвместна операция, при която…

преди 15 часа
  • България

Мартин събира последните под 15 000 евро за операция на фемурален дефицит

Двегодишният Мартин е диагностициран с фемурален дефицит и фибуларна хемимелия, които водят до сериозно изоставане…

преди 16 часа
  • България

Старият жилищен фонд е основна причина за енергийната уязвимост на българите, показва Евростат

Докато в Европа новите и енергийно обновените сгради намаляват риска домакинствата да не могат да…

преди 16 часа
  • България

Машинен вот навсякъде и край на района „Чужбина“: парламентът прие промените на първо четене

Българският парламент прие на първо четене законови промени, които връщат изцяло машинното гласуване в страната.…

преди 18 часа