Трудността на каузите, за които се бори националният омбудсман, ще бъде определяща за нейната кандидатура за кмет на София. Ако продължат да се подиграват с избирателите, ще се кандидатирам.
Това обяви омбудсманът Мая Манолова пред Би Ти Ви. Тя коментира и предложението на ГЕРБ да отпадне машинното гласуване. Парламентът не събра кворум, за да гласува промените в Изборния кодекс. Мотивите за предложението бяха високите цени на машините и грешките в протоколите от изборите за Европейски парламент.
Всички изтъкнати аргументи против машинното гласуване бяха известни преди въвеждането му на евроизборите. Скъпа играчка е за местните избори, но не е скъпа за следващите президентски избори.
Вотът можеше да струва и 159 лева, защото ЦИК нае машините на цена, на която те се купуват, посочи Манолова. Освен това методическите указания за изборите бяха изведени четири дни преди реалния вот.
Хората изобщо не бяха информирани, че има машина или бяха скрити от погледа на гласоподавателите, добави омбудсманът. Тя е убедена, че грешките от вота не са на машините, а на хората, които отчитат гласовете, пише news.bg.
Машината се оказват свидетели на кражба на гласове, каквито са отчетени в някои избирателни секции. Омбудсманът посочи виновника за скъпото машинно гласуване – ЦИК. Според Манолова машините не могат да променят резултата на партиите, те могат да повишат доверието в изборите. Не е фактор за омбудсмана това, че партиите са удовлетворени от резултата.
Манолова ще подаде конституционна жалба срещу приетите законови промени за дивото къмпингуване. Припомняме, че депутатите отхвърлиха президентското вето. Да се налагат тежки санкции и ограничения е несправедливо, защото стандартите и правилата реално не са изработени, смята тя. На тези хора има се забранява да ползват природните ресурси и богатствата на нашата страна, каза още националният защитник.
*******
Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама
Централната избирателна комисия е в пълна готовност за президентските избори на 25 октомври. Това заяви…
Първият американски самолет цистерна вече е на територията на България, след като кацна успешно в…
Победителката в тазгодишното издание на „Евровизия“ Дарина Йотова – Дара изрази подкрепа за София като…
Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) утвърди цената на природния газ за август. От…
Софийската районна прокуратура привлече към наказателна отговорност 33-годишен мъж за нанасяне на средна телесна повреда…
България не води преговори с Полша за придобиването на изтребители МиГ-29, тъй като към момента…
Leave a Comment