Любопитно

Спирането на цигарите пази от ранна смърт

Учени от Австралийския национален университет установиха, че тютюнопушенето ежедневно убива около 17 души в страната, които умират вследствие на свързани с вредния навик сърдечни пристъпи, инсулти и увреждания на сърдечносъдовата система, съобщи Юрик алърт.

Широкомащабното 7-годишно изследване е обхванало 190 хиляди пушачи и непушачи. Оказало се, че ежегодно вследствие на вредния навик умират над 6400 австралийци. При това всяка година в болници вследствие на тютюнопушене постъпват над 11 000 души, т.е. ежедневно се регистрират 31 хоспитализации.

Специалистите заключили, че ако пушач се откаже от цигарите, преди да е навършил 45-годишна възраст, рискът за него от сърдечносъдови болести намалява с 90%. По думите на учените, за пушачите рискът от смърт вследствие на сърдечносъдови болести е 3 пъти по-голям, отколкото за хората, които никога не са пушили.

Освен това за пушачите рискът от сърдечен пристъп, инсулт и сърдечна недостатъчност е 2 пъти по-голям, а от развитие на гангрена – 5 пъти по-голям, информира Дарик.

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Столична община започва почистване на над 81 км речни корита в София

Столична община започна мащабна кампания за почистване на речните корита в урбанизираните части на София.…

преди 14 минути
  • България

ПП обвини Пламен Тончев в бездействие по случая „Хемус“ и връзки с Радев

В кулоарите на Народното събрание депутатът от „Продължаваме промяната“ Бойко Рашков отправи критики към председателя…

преди 29 минути
  • България

Илияна Йотова разясни статута на Киевската декларация по време на „Бриз 2026“

Президентът Илияна Йотова внесе яснота относно българската външна политика по отношение на Украйна. В отговор…

преди 44 минути
  • България

МВР спира камиони от движение заради опасни технически неизправности

Специализирана полицейска операция за засилен контрол върху тежкотоварния трафик, започнала на 13 юли, е установила…

преди 59 минути
  • България

Експерти: При санирането са застрашени защитени птици и редки видове

Мащабната кампания по енергийна ефективност и саниране на жилищни сгради в страната крие сериозен риск…

преди един час
  • България

МВР разследва схеми за заобикаляне на „Магнитски“, Демерджиев внесе документи във Вашингтон

Министърът на вътрешните работи Иван Демерджиев е предоставил на Службата за контрол на чуждестранните активи…

преди един час