Монументалната сграда смесва Изтока и Запада, символ е на принадлежността ни към Европа, пише приживе историкът Божидар Димитров.
Възстановим ли Голямата базилика в Плиска, възраждаме и България, написа преди четири години покойният проф. Божидар Димитров. Реставрацията й бе негова голяма мечта приживе и тя е на път да се сбъдне, пише „24 часа“.
Интелектуалци, общественици, историци, археолози, родолюбци, бизнесмени, учени учредиха онзи ден в БАН Национален инициативен комитет за възстановяването на Голямата базилика в Плиска. Те почетоха с минута мълчание паметта на известния историк и дългогодишен директор на НИМ Божидар Димитров. Целта на сдружението е да превърне мястото в „символ на българската духовна идентичност и държавност’. Председател на УС на комитета е акад. Стефан Воденичаров.
Наричат Голямата базилика ‘майка на всички църкви“ не само заради огромния й размер -102,5 м дължина и 30 м ширина, но и защото символизира отхвърлянето на езичеството и приемането на християнството.
Между 866 и 875 г. я изгражда цар Борис I, въвел славянската писменост в България, пише Димитров. Базиликата става най-големият средновековен християнски храм в Европа. Олицетворява амбицията на владетеля България да стане трета сила на православната вяра след Рим и Константинопол. Борис I се е ориентирал към т.нар. славяни и неславяни в Източна Европа – бъдещите руси. украинци, беларуси. румънци, молдовци, сърби, черногорци, албанци, които тогава са половината от населението на Европа. Монументалната сграда е и с 20 м по-дълга от катедралните храмове на Рим и Константинопол – “Сан Пиетро“ и “Света София”.
Друга символика на Голямата базилика според историка е, че е западен тип църква, който тогава не се строи във Византия. Според него планът й вероятно е донесен от Рим от архиепископ Формоза, изпратен от папата да ръководи българската църква. Формоза започва строежа на църквата в 866 г., но през 870 г. Българският диоцез минава под юрисдикцията на Константинопол ската патриаршия и строежът е завършен от новия предстоятел – архиепископа на град Херакля Николай. По думите на Димитров в тази църква се смесват Изтокът и Западът и тя става символ на принадлежността ни и към двете части на Европа, пише историкът.
През турското робство базиликата е изравнена със земята “Квадрите, с които е изградена, и мраморите, с които е украсена, са стопени в няколко варници. И това не е случайно -твърди Димитров. – Османлиите са знаели, че един народ се управлява най-лесно, като изтриеш историческата му памет, защото тогава се превръща в рая (стадо).
Историкът цитира и баба Ванга. според която: ‘България ке се оправи, като се оправи Голямата базилика“. Според него искала да каже,че ако като базилика, ще сме способни да вдигнем и България народ сме способни да възстановим Голямата на крака.
Тъкмо затова възстановяването на този действащ християнски храм ще се превърне в символ на способността на народа и държавата ни да се възражда като феникс.
Такава е идеята на новия комитет.
*******
Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment