Любопитно

Откриха кои два плода могат да забавят стареенето

Швейцарски учени се доближиха до откриването на „еликсир на живота“, защото клинично изпитание показа, че малините и нарът могат да забавят стареенето, съобщи в. „Скотсман“, цитиран от БТА.

Изпитанията доказаха безопасността на по-високи дози от съединението уролитин А, стимулиращо гените, които спират възрастовото отслабване на мускулите. Това съединение се синтезира в човешкото тяло при смилането на плодовете.

„Новите резултати, надграждащи предишните доклинични изпитания, наистина изясниха как уролитин А може да промени из основи човешкото здраве“ – коментира проф. Йохан Ауверкс от Федералното политехническо училище в Лозана.

Известно е, че естественият метаболит уролитин А засилва мускулите на възрастни опитни животни. Действието му беше потвърдено и с човешки модели. Сега учените доказаха подмладяващите му свойства в първите клинични изпитания с хора, при които не бяха установени странични ефекти.

В изпитанията са участвали около 60 възрастни доброволци, водещи застоял начин на живот. Те са получавали различни дози синтезиран уролитин А за период от четири седмици – 250, 500 или 1000 мг дневно. Дозите от 500 мг и 1000 мг са повлияли на генната експресия на митохондриите в клетките на скелетните мускули. Митохондриите получили стимул да създават повече мускули по същия начин като физическите упражнения.

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Ралица Петкова

Скорошни постове

  • България

АПИ въвежда ограничения за тежкотоварния трафик по магистралите заради жегите

От 4 август до 6 август Агенция „Пътна инфраструктура“ въвежда временни ограничения за движението на…

преди 8 часа
  • България

България остава сред страните в ЕС с най-труден достъп до едноседмична почивка

Едноседмичната почивка извън дома остава недостъпна за значителна част от българските домакинства. Данни на Евростат…

преди 8 часа
  • България

Един загинал при челен сблъсък между тир и кола край Добри дял

Днес главният път София – Варна беше затворен след тежък инцидент с един загинал. Пътният…

преди 8 часа
  • България

БАБХ и Митниците иззеха над половин тон млечни продукти и пилешко месо на „Капитан Андреево“

Инспектори от дирекция „Граничен контрол“ към Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), съвместно със…

преди 8 часа
  • България

Проф. Овчаров откри римски саркофаг в Перперикон

Перперикон продължава да изненадва с нови археологически находки. Екипът на проф. Николай Овчаров е открил…

преди 9 часа
  • България

Макс Баклаян: Цените на имотите може да спаднат с 20-25% до 2030 г.

Пазарът на недвижими имоти е на прага на сериозна промяна. Според финансовия анализатор Макс Баклаян,…

преди 11 часа