България

Собственикът на самолета, попаднал в турбуленция: Пълни глупости са, че има откачени седалки

Пълни глупости са, че има откачени седалки по време на турбуленцията, такова нещо в авиацията няма. Количка е паднала, но тя е малка и сгъваема, около 300 гр.

„Тази ситуация ми се е случвала десетки пъти. Има ранени – жена, която си е ударила веждата, и мъж, който се оплаква, че го боли вратът. Командирът е минал през всички пътници и лично се е убедил, че те са здрави. От уплахата е викнал медицинско лице. Още след кацането на самолета, аз съм в постоянна връзка с екипажа му. Даже с медицинско лице ми се обадиха от там по мое искане“, това заяви тази сутрин пред Нова телевизия Валтер Колев – собственикът на авиокомпанията ALK Airlines, чийто самолет в полет от Прищина (Косово) за Швейцария със 121 пътници на борда попадна в много силна турбуленция. Първоначално беше съобщено, че 10 души са пострадали, но още вчера вечерта беше уточнето, че те са само двама.

„Има турбуленция в ясно небе, когато е чисто и хубаво време, тогава се появяват по-големи щети по самолета. Аз също съм пилот. Същия ден се прибрах от Берлин. От 2 часа полет, пътниците трябваше да са с колани час и 20 минути. В случая, конкретно за този случай, екипажът е действал така, както трябва“, добави той.

И обясни причината за силната турбуленция, силата на която се видя от видео, качено в YouTube:

„Това са потоци – низходящи и възходящи, има турбулентна зона, като, в случая тук са уцелили низходящ поток. Това не може да се предвиди“.

Колев обясни, че ако той е бил пилот на полета от Косово за Швейцария, нямало да направи нещо по-различно.

„Всички имат радари и са в непрекъсната връзка. В тази зона, в която те са летяли, е имало много слаба турбуленция, но е облачна зона. Да, като влизаш в облаците, очакваш турбуленция. Затова пилотът е помолил да се сложат коланите, стюардесите са помолили няколко пъти, но какво да се направи – возим пътници от Косово. Няма никакъв проблем в случая. Мога да ви кажа само, че пътниците са попитали дали ще има застраховка – тогава са скочили да си вземат бележки от медицинския екип“, каза още собственикът на авиокомпанията, която е регистрирана в България.

Лоша кординация между ръководител полети и екипажа е най-вероятната причина за силната турбуленция на полета, коментира обаче авиоексперт. Според него пилотите могат да прогнозират подобни явления, но трябва да получават навременна и актуална информация, за да планират заобикаляне на облака или отмяна на мрашрута.

„Попадането в турбуленция е често срещана ситуация при пътуване със самолет, но не толкова често се случва по този начин. Нашите изисквания са много строги – пътникът от излитане до кацане не трябва да усеща нищо, а не да повръща по време на полет“, коментира специалистът по самолетни инциденти Ангел Борисов.

„Зоните, които са с турбуленция, не се появяват внезапно. Ръководител въздушно движение следи по трасето самолетите, които са прелитали преди това и уведомява следващите екипажи за налична турбуленция, особено когато говорим за гръмотевична деятелност“, обясни той.

По думите му решението за заобикаляне на тези облаци се взима от командира на екипажа с уведомление на ръководител полети, че той се отклонява от трасето.

„Това отклонение е различно в зависимост от бурята. Ако имаме локално петно, може да се заобиколи с 10-20 км. Но когато има широк фронт, какъвто най-вероятно имаме в този случай, той може да се отклони и на 100 км. В случая синхронът между ръководител полети и екипажа не е осъществен нормално. Възможно е и екипажът да не е получил такава информация, ако преди това не са прелитали по това трасе други самолети“, коментира Борисов.

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Ралица Петкова

Скорошни постове

  • Спонсорирани

Съвети от Руал Травел при планиране на перфектната екскурзия до Япония

Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…

преди 2 седмици
  • Спонсорирани

Прогнози за интериорния дизайн през 2025 г.: какво да очакваме?

С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…

преди 4 седмици
  • Спонсорирани

Какви документи са необходими за данъчна оценка на имот?

Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…

преди 4 седмици
  • Спонсорирани

Пантофи за детска градина, които всяко дете ще хареса: най-добрите модели

Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…

преди 2 месеца
  • Любопитно

Съвсем малка е вероятността да бъде открит живот в Млечния път

Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…

преди 3 месеца
  • Любопитно

Как слънчевата радиация влияе на Земята?

Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…

преди 3 месеца