България

Омбудсманът внася в парламента Закон за личния фалит

Мая Манолова ще представи пред депутатите законопроект, който ще даде втори шанс на гражданите, изпаднали в неплатежоспособност

Омбудсманът Мая Манолова обяви, че до две седмици институцията ще представи законопроект за частния фалит, който ще бъде още една възможност за гражданите, които са изпаднали в неплатежоспособност и нямат перспектива пред себе си и своите семейства, да получат втори шанс, пише investor.bg.

„Много от хората изпадат във финансовото блато, застрашени са от финансово изключване, заради лавинообразното нарастване на дълговете им“, коментира тя по време на инициираната от нея в институцията кръгла маса по проблемите на гражданите с фирмите за бързи кредити.

Общественият защитник уточни, че в ръководената от нея институция „много задълбочено и от дълго време работим с колегите за такъв закон. Ще го внесем в парламента и ще упражним натиск за приемането му от народните представители. Разбира се, преди това ще направим обсъждания с отговорните институции“, посочи Манолова, цитирана от пресцентъра на независимата иинституция.

Омбудсманът припомни, че миналата година концепцията на този законопроект е била широко обсъдена с представители на работодателски организации, синдикати, различни министерства, Асоциация на банките в България, депутати.

„Очакват се и конкретни действия от Комисията за защита на потребителите (КЗП). Те имат правомощието да внасят колективни искове, решенията по които след това са задължителни, и за взаимоотношенията на всеки един гражданин, нищо че не е участвал в този иск, с фирми за бързи кредити“, отбеляза Манолова по време на дискусията за ръст на задълженията на гражданите при т. нар. бързи заеми.

„От мен като омбудсман се очаква да защитя гражданите, защото за част от тях плащането на огромни лихви, разноски, обезщетения и неустойки е непосилно. Много от хората изпадат във финансовото блато, застрашени са от финансово изключване, заради лавинообразното нарастване на дълговете им. Така от моментно решение в труден за гражданите финансов момент, фирмите за бърз кредит се превръщат във фирми за бърз крах за тях“, смята Мая Манолова.

 

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Слънце и жеги до 35 градуса с краткотрайни валежи в сряда

Според последната прогноза на Националния институт по метеорология и хидрология днес, 1 юли, сряда, атмосферата…

преди 2 часа
  • България

Осем задържани за злоупотреба с евросредства чрез фиктивни трудови договори

Осем души, сред които и действащ държавен служител, бяха задържани при специализирана акция в България…

преди 15 часа
  • България

Карлос Насар и Дара стават лица на българския туризъм при 6% спад на посетителите

Българският туристически бранш е изправен пред трудности през първата половина на годината. На работна среща…

преди 15 часа
  • България

Българските ВВС прехванаха самолет с код 7500 над страната

Българските Военновъздушни сили прехванаха пътнически самолет, подал код 7500 за „незаконна намеса“ на борда. Мисията…

преди 15 часа
  • България

НВО 2026: София-град, Смолян и Варна са начело, а математика сваля общите резултати

Министерството на образованието и науката публикува официалните резултати от Националните външни оценявания за 2026 година.…

преди 16 часа
  • България

Директорът на ОДМВР-Силистра награди 9-годишния Мартин Минчев за честност

9-годишният Мартин Минчев от Силистра получи признание за постъпка, която привлече вниманието на местната общественост…

преди 16 часа