България

Спасиха бебе с продупчено тънко черво

Новородено с перфорация на тънкото черво, вследствие на която получило перитонит, беше спасено в УМБАЛ „Св. Георги“ в Пловдив. Бебето е докарано там спешно от друг областен град. Тъй като било недоносено, тежало е само 1, 070 г.

„Имаше опасност за живота му. Изведохме на предната коремна стена противоестествен временен анус, през който бебето да се изхожда, и успяхме да овладеем възпалителния процес“, обясни доц. Евгени Мошеков от клиниката по детска хирургия.

Сложната операция е продължила час и половина. Момиченцето вече се чувства добре и е започнало да наддава. След месец временният анус ще бъде зашит и затворен и детето ще се развива занапред нормално. Тази седмица ще бъде прехвърлено в сектора за недоносени в УМБАЛ „Пловдив“, където ще е в кувьоз.

Според доц. Мошеков въпросната спонтанна перфорация на тънкото черво е типично усложение при недоносените. Известно е като некротичен ентероколит на новороденото. Причините за него не са ясни.

В клиниката предстои да бъде извършена и друга рискова операция на бебе на 5 месеца с вродена малформация на дебелото черво, предизвикана от патологичен ген. Деформираният орган ще се премахне и неговата функция ще поеме тънкото черво. „За разлика от възрастните, децата по-добре се адаптират към живот без дебело черво“, уточни доц. Мошеков.

 

 

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

**Радев: Назначението на Спецов в Лукойл е незаконно, а политиката в България се превръща в диктатура**

**Президентът Радев обяви остри критики срещу управлението на казуса "Лукойл": Нарушения на Конституцията и правовата…

преди 3 дни
  • България

Деница Сачева разкри: Румен Спецов има тайно доверие от САЩ и Британия, а бюджетът 2026 е последен шанс за спасение на финансите

**Деница Сачева: „Румен Спецов е професионалист с опит, а бюджетът за 2026 г. е единственият…

преди 3 дни
  • България

Трима загинали и блокиран тракийски път след фатално ПТП, причинето от загуба на контрол над волана

**ТРАГИЧНО ПТП НА АВТОМАГИСТРАЛА „ТРАКИЯ“ ВЗЕМА ТРИ ЖИВОТА** Трима души загинаха, а един е тежко…

преди 3 дни
  • България

Синът на Радан Кънев заловен с дрога: 17-годишният Борис задържан с марихуана и машинка за цигари

**Скандал около сина на евродепутата Радан Кънев: 17-годишен младеж задържан с наркотици** В ранните часове…

преди 3 дни
  • България

Топло за ноември: до 21 градуса в почивните дни, но мъгливо в равнините

**Уикендът обещава спокойно и меко време с леки облаци и мъгли** България очаква сравнително тиха…

преди 3 дни
  • България

Топло за ноември: 21 градуса в почивните дни, но мъглата ще скрие слънцето в равнините

**Уикендът обещава спокойно и меко време с леки облаци и мъгли** България очаква сравнително тихо…

преди 3 дни