България

Български историци: Влад Цепеш – Дракула е с български произход

Влад Цепеш, известен като Дракула, е с български произход и корени – това заявиха на пресконференция в пресклуба на БТА във Велико Търново известните историци проф. Николай Овчаров и проф. Пламен Павлов.

Овчаров вече откри следи от обсадата на Дракула на средновековната крепост „Калето“ в Свищов през 1461 г. Това го накарало да се зарови във влахо-български грамоти, за да покаже с факти, че Търновското царство и влашките воеводи са кръвно свързани. До края на XVII в. масово говоримият език за аристокрацията във Влахия е българският, сочат старинните документи, които учените цитираха, пише dir.bg.

Според историците до 13 век земите на север от Дунав до Карпатите са се управлявали от български боляри. За това сочат известните за историографите влахо-български грамоти.

„Един от най-влиятелните воеводи по онова време, за който се знае, че е от българо-кумански произход, е Мирчо Стари, който заедно с цар Иван Шишман, след падането на Българското царство под османско владичество, води едни от най-последователните битки срещу османското нашествие на Балканите. Воеводата Мирчо Стари е наследник на българската династия „Басараб“, която има много разклонения, а неговият внук е Влад Трети Цепеш, чието рождено име според запазените грамоти е Йоан Влад“, заяви проф. Овчаров.

По думите му до 15 век всички български владетели са носели като първо име Йоан, което е българското царско име. Дори в този исторически период българската държава да не съществува, традицията продължава във влашките и молдовските родове, отбеляза той.

„Йоан Влад Цепеш управлява на три пъти Влашкото воеводство, а в периода 1461-1462 година превзема 17 крепости по Дунав и убива над 23 хиляди османци, набучвайки ги на кол, откъдето идва и прозвището му „цепеш“. Тези данни са известни от писмото на воеводата до Унгарския крал. Дракула е наречен, защото баща му бил член на Ордена на Дракона, организация, създадена през 15 век от европейски благородници – с цел отпор на османското нашествие“, подчерта още историкът по адрес на граф Дракула – станал прототип на най-известния вампир в света.

Според проф. Павлов владетелят е запомнен със своята жестокост, която вероятно се дължи на факта, че на 13 години е бил даден като заложник в двора на Мехмед Втори – Завоевателя.

През последните повече от две седмици проф. Овчаров ръководи археологическа експедиция в свищовската крепост „Калето“, с финансиране от община Свищов. За крепостта се предполага, че е била превзета от Влад Цепеш, тъй като е част от така наречения Свищовски път – свързващ Централна с Южна Европа и на ключово място на Дунав.

„Целта е чрез разкопките и съществуващите писмени извори да бъде представена ключовата роля на Свищов и на другите българските градове и крепости по Дунав от Античността, през Средновековието до днес“, посочи проф. Павлов.

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Ралица Петкова

Скорошни постове

  • България

От юли 2026 г. ваксината срещу варицела влиза в задължителния имунизационен календар

От юли 2026 г. ваксината срещу варицела влиза в задължителния имунизационен календар на България. Промяната…

преди 7 часа
  • България

МО предупреждава за засилен трафик на военна техника от Франция и Полша към полигон „Ново село“

Министерството на отбраната предупреди шофьорите и гражданите за засилено движение на военни конвои по националната…

преди 7 часа
  • България

Държавата засилва контрола върху храните и подкрепя млечния сектор

В Министерския съвет се проведе работна среща за бъдещето на млечното животновъдство у нас, за…

преди 9 часа
  • България

Полицията в Пещера откри фентанил и контрабандни стоки при мащабна акция

На територията на Пещера се проведе мащабна специализирана полицейска операция, разпоредена от директора на ОДМВР-Пазарджик.…

преди 10 часа
  • България

Очевидец за катастрофата на „Тракия“: Не е имало спирачен път

Ден след тежката катастрофа на автомагистрала „Тракия“, при която загинаха трима души, включително две деца,…

преди 11 часа
  • България

Бюджет 2026 предизвика остър сблъсък и взаимни обвинения в парламента

За втори пореден ден пленарната зала на Народното събрание се превърна в сцена на остри…

преди 11 часа