България

Нов скандал с Турция, този път заради изучаването на турски в училищата (ВИДЕО)

Изказване на турския посланик в София Хасан Улусой, на откриването на завод в Кърджали, накара премиерът Бойко Борисов да му поиска обяснение.

Новият мини скандал с Турция се случва по-малко от два месеца, след напрежението между двете държави, заради изказване на турския външен министър Мевлют Чавушоглу, че след натиск българският парламент е променил Законът за вероизповеданията.

„Колкото повече нараства броят на онези български граждани, които освен български владеят добър устен и писмен турски език, толкова повече това ще увеличи протокът на турски инвестиции в страната. Разчитаме на българските власти за по-ефективно изучаване на турски език в училищата от страна на българските граждани и най-вече от сънародниците ви. Ние сме готови да съдействаме в тази посока“, каза Улусой по време на церемонията по откриване на завода на турската компания „Теклас“ днес, предаде агенция „Фокус“.

След като преряза лентата на завода за гумени компоненти за автомобилната индустрия, на въпрос на журналисти, Борисов каза, че „ще поиска още сега посланикът да изясни думите си, за да не стават спекулации, който да се използват от хейтъри в София“. Премиерът отбеляза, че не е работа на дипломата да дава съвети.
Той изрази мнение, че не е редно да кажеш на една държава задължително да въведе изучаване на даден език, при положение, че по тази възможност парламентът се произнесъл ясно и точно“. „Който желае може да учи турски по всякакъв начин“, отбеляза Борисов (позицията му по темата е след шестата минута във видеото), цитиран от пресслужбата на МС и добави, че в България младите хора учат много езици.

„Колкото повече, толкова по-добре“, подчерта той. „Работа има колкото искате, но трябва квалификация. Затова въведохме и дуалното обучение, и курсове за преподготовка“, каза още министър-председателят.

Иначе днес турският посланик отбеляза още, че „в приятелска и съюзническа България има над 300 български фирми с турски капитал“. „Днес Турция е третият по големина търговски партньор на България с годишен търговски стокообмен между двете страни, възлизащ близо на 5 млрд. долара“, подчерта Улусой.

 

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Редакция Нова Вест

Скорошни постове

  • България

Делян Георгиев сезира прокуратурата след сигнал за насилие в столична ясла

Кметът на район „Изгрев“ Делян Георгиев сезира прокуратурата и Министерството на вътрешните работи след случай…

преди 7 минути
  • България

Асен Василев призова Илияна Йотова да наложи вето върху Бюджет 2026

„Продължаваме Промяната“ (ПП) проведе извънреден брифинг в Народното събрание, след като Бюджет 2026 беше окончателно…

преди 22 минути
  • България

Стоянов: Сигурността в Ямбол е гарантирана, България не е мишена

Сигурността на жителите на област Ямбол е напълно гарантирана и няма основания за паника или…

преди 37 минути
  • България

Парламентът прие Бюджет 2026 с по-високи осигуровки, винетки и акциз на цигарите

След 13 часа дебати Народното събрание окончателно прие текстовете на Бюджет 2026. Така приключи бюджетната…

преди 51 минути
  • България

Почасово отчитане на стажа от 2027 г. и нови данъчни облекчения за деца

От 1 януари 2027 г. в България се въвежда нов механизъм за изчисляване на трудовия…

преди един час
  • България

Две непълнолетни момчета пострадаха при сблъсък с тротинетка и автомобил в Монтана

Две непълнолетни момчета пострадаха при пътен инцидент с електрическа тротинетка на 23 юли в Монтана.…

преди 3 часа