България

Искат да забранят флашките на чиновниците

Администрациите трябва да приемат правила, които да забранят или силно да ограничат ползването на устройства за външна памет като флашки и външни харддискове на служебни компютри.

Това предвижда проект на наредба за изискванията към мрежовата и информационната сигурност. Тя е подготвена от Държавна агенция “Електронно управление” и се предлага от вицепремиера Томислав Дончев, пише „24 часа“.

Правилата ще важат не само за чиновниците, но и за болниците, училищата, нотариусите, банките, енергийните фирми, ВиК сектора и транспортния бранш, както и телекомуникационните оператори, защото предоставят общественозначима услуга, гласи проектът за наредбата.

Паролите за достъп до служебните компютри трябва да съдържат поне осем символа, а когато е парола на компютърен администратор, трябва да е с поне 12 символа, предвиждат новите правила за киберсигурност. Освен това, когато някой от айтитата се разболее и излезе в болничен, паролата му ще се спира, докато не се върне на работа.

Всяка фирма, която въвежда стандарта на държавата за мрежова сигурност, трябва да създаде звено за информационна сигурност. То ще е пряко подчинено на изпълнителния директор. Същите звена ще бъдат направени и в администрацията.

За да са сигурни информационните системи и да не се стига до сривове като този на Търговския регистър, са предвидени редица мерки в новата наредба.

Базите данни, софтуерът и уеб достъпът на всяка система трябва да са на три отделни сървъра, достъпът между тях да бъде контролиран на различни нива, за да се предотвратят хакерски атаки и пр.

*******

Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама

Leave a Comment
Сподели
Публикувано от
Ралица Петкова

Скорошни постове

  • България

Пик на горещините до 41 градуса, следван от опасни летни бури

Последните дни на юни ще преминат под знака на силна гореща вълна, която ще изведе…

преди 16 минути
  • България

Банките и пощите ще обявяват предварително такси при обмен на левове в евро

С наближаването на ключовите дати за въвеждане на еврото в България въпросите за обмена на…

преди 31 минути
  • България

Опасна схема за телефонни измами с подмяна на номер тревожи потребителите

Телефонните измами стават все по-сложни и технологично напреднали. Една от най-новите схеми, която тревожи потребителите…

преди 46 минути
  • България

Тяло на 52-годишна жена е открито в дере в „Елените“, разследват убийство

Турист откри тялото на жена в дере в една от най-изолираните части на курортния комплекс…

преди 16 часа
  • България

Военни колони ще се придвижват по републиканските пътища на 29 юни и 4 юли

В края на юни и началото на юли 2026 г. българските граждани, най-вече шофьорите, трябва…

преди 17 часа
  • България

ДКСБТ: Цените на едро на основни храни продължават да спадат

Според последните данни на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата цените на едро на…

преди 17 часа