Това се твърди в мащабно научно изследване, написано от 150 водещи експерти от 50 държави и световните медии “Ройтерс”, АП, “Гардиън” и “Вашингтон пост”
Според най-новия „Доклад за глобална оценка”, природата на Земята сега е в най-лошото си състояние в историята на човечеството, пише Стандарт
Причина за съсипването на растенията и животните е непрекъснатото търсене на икономически растеж от световните икономики и климатичните промени, с които съвременната цивилизация нанася непоправими щети върху природния свят. Индустриалното селско стопанство и риболовът ускоряват темпото за унищожение на видовете със стотици пъти в сравнение със средната скорост през последните 10 милиона години. Климатичните промени пък са причинени от изгарянето на изкопаеми горива като въглища, петрол и газ, което допълнително увеличава загубите, допълват авторите от публикуваното днес в Париж проучване, което е изготвено от Междуправителствената научно-политическа платформа за биоразнообразието и екосистемните услуги (IPBES). Авторите предупреждават още, че свързаната мрежа на живота на Земята става все по-малка и представлява реална заплаха за съществуването на човека във всички региони на света. В изследването се посочва изчезването на редица видове насекоми, жизненоважни за опрашването на посевите, както и унищожението на кораловите рифове, които поддържат популацията от риби. Учените отбелязват, че световното население се е удвоило от 1950 г, а градските райони по света са се увеличи на 100 процента от 1992 г. 75% от земята и повече от половината от морската среда е променена от хората. Посевите са се увеличили с 300% от 1970 г. за сметка на горите. Към 2015 г. 1/3 от рибата във водните басейни е изловена. Биомасата на бозайниците е спаднала с 82%; а 25% от растенията и животинските видове са изправени пред сериозен риск. Само мащабна трансформация на световната икономика и финансовата система може да извади екосистемите, жизненоважни за бъдещето на човечеството, от ръба на колапса, подчертават учените в доклада, одобрен от 130 държави. Коренната промяна включва технологиите, както и промяна на икономическата и социална политика на света. “Докладът за глобална оценка” включва научни доказателства след тригодишен преглед на 15 000 научни документа, които показват глобализираното индустриално общество на планетата през последния половин век и отражението му върху природата.
*******
Стани част от новините с NovaVest.bg! Изпрати ни твоята новина и снимки по всяко време на novavest.bg@gmail.com или като съобщение на facebook.com/novavest.bg. Чети, споделяй и коментирай най-важното от България и света!
За реклама: https://novavest.bg/реклама
Планирането на екскурзия до Япония може да бъде вълнуващо, но и предизвикателно. За да се…
С всяка година интериорният дизайн се променя и развива, като носи нови тенденции и концепции…
Данъчната оценка на имот е процес, който се изисква при различни сделки или административни процедури,…
Пантофите за детска градина са неразделна част от ежедневието на всяко дете. Те не само…
Възможността да не сме единствените разумни същества във Вселената винаги е интригувала света. Какво ще…
Доколко животът на Земята се влияе от слънчевата радиация? Ново проучване доказа въздействието на електромагнитните…
Leave a Comment